Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı
Yavuz Kalyoncu

Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı

Bu içerik 560 kez okundu.
Reklam

 

 

      Bir zamanlar üreten, kendi ürettiğini tüketen bir toplumduk. Köylümüzün bahçesinde yetiştirdiği ürünler satılırdı pazarlarımızda. Hormon bilmeden, doğal gübre harici katkı maddesi ve kimyasallar kullanılmadan yetiştirilen katkısız ürünlerimiz vardı.

 

 

 

                  Şimdi üreten köylü, üretmez oldu. Köyden kente göçün sonucu şehirde tüketenler arasına karıştı. Ekilen tarlalar çayırlık oldu. Tezgâhlarımız yabancı mallarla doldu.

 

 

     1946 Yılından bu güne her yıl aralık ayında Yerli malı haftası kutlanırdı okullarımızda. İş yerleri pankartlar açardı.

Arjantin’in elması, Şili’nin nar’ı…

    Bu senede kutlanan yerli malı haftasında masaların üstüne: Arjantin Elması, İspanyol Armudu, Meksika Nohudu, Avustralya Havucu, İtalya, Almanya, Mısır ve İran’ın Antep fıstığı, Rusya ve Belerus’un salatalığı, Rusya, Peru ve Şili’nin narı mı kondu acaba?

     Üreten bir ülke olmadığımız için dışardan ithal ettiğimiz mallar çoğunluğu teşkil ediyor. Bu nedenle cari açık hızla büyüyor. Bu olay bizi dışa bağımlı hale getirmişken, ayni anda dış borcumuzu hızla arttırıyor. Yani içerde üretime kota koyup, üretimi engelleyerek kendi kuyumuzu kazıyoruz. Üretip dışarıya satmak yerine, üretmeyip ihtiyaçlarımızı dışardan alıyoruz.

      Bir zamanlar kendimiz üretip kendimiz tükettiğimiz, hatta ihraç bile ettiğimiz ürünlerimizi, şimdi ithal ediyoruz. Ekonomisi bitti denilen komşumuz Yunanistan eti bizim paramızla on beş liraya alırken biz kırk elli liraya ancak alabiliyoruz.

     Otuzdan fazla ülkeden ithalat yaparak sebze ve meyve alıyoruz. Amerika tarım bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre: Rusya’dan Arpa, Buğday, Domates, Salatalık, Kabak, Nar, Soğan. Amerika’dan: Buğday ve Enginar. Çin’den Armut, Çay, Kuru Fasulye, Sarımsak, Kabak. Bulgaristan’dan Ayçiçeği. İtalya’dan Antep fıstığı, Elma, Nar. Peru’dan Kuru Fasulye, Nar. Şili Armut, Nar. Arjantin Armut, Kuru Fasulye, Nohut. Güney Afrika Armut, Kabak. Fransa Arpa, Yulaf, Elma, Patates. Almanya Arpa, Antep Fıstığı, Patates. Mısır Antep Fıstığı, Enginar, Kuru Fasulye. İran Buğday, Antep Fıstığı, Çay, Soğan. Kazakistan Buğday. Meksika Buğday, Nohut. Sri Lanka Çay. Kenya Çay. Macaristan Yulaf. İspanya Yulaf. Endonezya Çay. Romanya Ay çiçeği, Domates. Ukrayna Arpa, Domates, Kabak Yulaf. Bosna Hersek Elma ve Canlı Hayvan. Brezilya Canlı Hayvan. KKTC Domates, Enginar, Patates. Belarus Salatalık. Gürcistan Salatalık, Kolombiya Nar. Hindistan Nar, Nohut. Moldova Ay çiçeği. Irak Enginar. Hollanda Patates, Soğan. Tayland her tür meyve sebze.

                  Atıştırmalıklarda Amerika’nın iki patates cips firması ile Almanya, Hollanda ve İtalya’nın firmaları baş rolde.

       İthalatımız ihracatımızdan fazla olduğu için cari işlem açığı da dolayısıyla fazla oluyor. Bu olayda dış piyasada ülke puanını olumsuz etkiliyor.

       Tarım politikamızı acilen tekrar gözden geçirmeliyiz. Eskisi gibi kendi kendimize yeter hale gelip tarım ve hayvancılığımızı canlandırmalıyız.

YERLİ MALI

Üstüm, başım, İçim, dışım.

Ayakkabım yerli malı…

Vatanını seven insan,

Yerli malı kullanmalı.

Neden param avuç avuç

Yabancıya gitsin bütün?

O paralar diken olur,

Canımızı yakar bir gün.

Yerli malı duruyorken

Yabancıya bakar mıyım?

İşçimizin emeğini

Bile bile yıkar mıyım?

Çeşidi az olsa bile,

Yerli malı, vatan malı

Başka türlü düşünenler

Varlığından utanmalı.

 

     Dışa bağımlı olmak ekonomimizi hızla zayıflatırken, Bizi dış ülkelerinin kucağına itmeye devam ediyor. Bir ülke kendine yetecek kadarını üretemezse o ülke batmaya, yok olmaya mahkûmdur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!