İşsizliğe çözüm mü?
Coşkun Özbucak

İşsizliğe çözüm mü?

Bu içerik 2843 kez okundu.
Reklam

İşsizlik bakımından en üst seviyeye çıkıldı. Hele gençler arasındaki işsizlik tavan yaptı desek abartı olmaz.

İşsizlik yüzde 12’yi aştı. Gençlerde ise yüzde 22,6. Türkiye’nin ekonomik durumunu yansıtan en önemli gösterge budur. Toplumsal sıkıntının kaynaklarından en önemlisi de bu.

Şimdi ‘çözüm’ üretiliyor görüntüsü ile ‘geçici’ işler öne çıkarılıyor. Türkiye genelinde 2 milyon kişiye iş olanağı yaratılıyormuş. Ordu’ya düşen pay 2 bin kişi. Açıklanan işsizlik oranı nedeniyle atılan adım çözüme yönelik değil. Artık siyası kaygı nedir? Bunun için çeşitli görüşler, iddialar ileri sürülebilir. Herkesin kendince haklı yönleri de vardır mutlaka.

2 milyon (Ordu’da 2 bin) kişi Eylül 2017 tarihine kadar işsizlikten kurtuldu. Ya sonra? İşsizlikten kurtuldu da alacağı ücret de asgari. Boşta gezen bir kişi için geçici de olsa asgari ücret havada kapılır cinsten.

Bir diğer tartışmalı bölüm ise, ücretlerin nereden verileceği. İşçilerin çalıştığı yerlere herhangi bir yükü yok. O nedenle de daha çok belediyelere verildi işçiler.

Yapılan çalışmalarda nedense işverenlerin avantajı gözetiliyor. İstihdam sağlıyor diye vergi indirimi, sigorta kolaylığı başta olmak üzere neredeyse ücretler de devlet tarafından ödenecek. İşverene yük yok. Halkın vergileri ile işverene destek var. İşçiye düşen, asgari ücrete talim.

‘Geçici işçilik’ alışkanlık haline geldi. Asıl yapılması gereken ‘kalıcı’ iş olanağının yaratılması iken ‘geçici işlerle’ oyalama taktiği öne çıkarılıyor. Geçici iş, sendikalaşmayı engelliyor; ‘işe girme’ şansını yakalamak isteyenlere uysal ve edilgen olunması teşvik ediliyor. ‘Sesini çıkarmama’ , ‘ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ anlayışı egemen hale geliyor.

Ordu’da en fazla Eylül 2017 tarihine kadar çalışabilecek olanlar, ‘belki devam ettirirler’ umuduyla her denilen yapan işçiler haline gelecekler. Bu çalışma biçimi taşeron işçilikten bile çok kötü. Yani, kölece çalışan bir tür ‘mevsimlik işçi’ gibi.

2 bin işçi sevinçli mutlaka. Boşta gezeceklerine kısa süreliğine de olsa anne-baba parası ile yaşamayacaklar.

İşsizler, ‘geçici işler’ değil, geleceklerini planlayabilecekleri kalıcı iş umuyla yaşıyor. Sosyal devletin görevi, işsizliği bir an önce önleyecek politikalar geliştirmektir.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!