​ÇİM istiyoruz
Coşkun Özbucak

​ÇİM istiyoruz

Bu içerik 1246 kez okundu.
Reklam

 

         Yazının başlığına bakıp Ordu’da ‘çimen çayır” azlığı nedeniyle ÇİM talebim olacağını düşünenler de olabilir ama ben çimen istemeyeceğim.

         Ordu Barosu dörthaftalık program yapmış. Cumartesi günü ‘Çocuğun İhmal ve İstismarı’ konusunda panel vardı. Panelde izleyici olarak 10 kişiydik. Yapılan sunumdan sonra bir araya gelip ‘aile’ söyleşisi yaptık.  Düzenleyicilerden bir de Ordu Valiliği idi ama ilgili kurumlardan bir kişi bile yoktu.Ayrıca partileri, sendikaları, dernekleri, odaları ilgilendirmiyor muydu da neden katılım olmadı, sorgulanmalı.

         Asıl konuya geleyim. Çocuk ihmali ve istismarı hakkında bilgilendirme yaptı Av. Onur Canbaz. Sunumun bir bölümünde, “İhmal edilen çocuklar istismara daha açık oluyor.” dedi. Hangi çeşit olursa olsun çocuk ihmalinin ve istismarının giderilmesinde ya da mağdurun korunmasında yasal boyutlarda sıkıntıların yaşandığı vurgulandı. Şikayet süreci başlatıldığında çocuk yeni bir eziyetle karşılaşıyor. Karakol, hastane, savcılık, mahkeme derken bu dolaştırılmada yeniden yaralanıyor. Bir de basına fotoğrafı-adı düştüğünde daha zor durumlar karşısında kalıyorlar. Panelde yeni başlayan bir çalışmadan söz edildi. ÇİM: Çocuk İzleme Merkezi.

         Türkiye’de 12 ilde ÇİM varmış. Oysa bırakın illeri, büyük ilçelerde de kurulmasının aciliyeti var. İlimizde de kurulmalı mutlaka. Bu konuda hepimize görev düşüyor, talep sürekli dile getirilmeli.

         Panelde anlatıldığıyla bilgilendim. Neye yarıyor ÇİM? Kim sorumlu kurulmasından?

         ÇİM bir hastane içinde oluyor. Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulması gereken bir birim. Oda, çocuğun (18 yaş altı çocuktur) rahat edebileceği şekilde düzenleniyor. İlgili uzmanlar görevli oluyor. Mağdur çocuk, karakol, hastane, savcılık görmüyor. Uzmanlar gözetiminde olay açığa çıkarılıyor. Çocuk uzmanın yanında kendini rahat hissedeceği için her şeyi rahatlıkla dile getirebilecek. Hatta savcılık da uzmanla çocuğun konuşmalarını (çocuk görmüyor) dinleyebiliyor.

         Şimdi sormak gerekirse, geleceğimiz olan çocuklarımızın korunması için böyle bir birim neden yaygınlaştırılmaz. Bu yeter mi? Hayır. Asıl olan bataklığı kurutmaktır. Eğitim politikaları da önemli yer tutuyor. Şu anki eğitim politikası devam ettiği sürece bırakın bataklığın aynı seviyede kalmasını bataklık büyüdükçe büyür. İçinde çocuklarımızla birlikte hepimiz boğulur gideriz.

         Bu konu tartışılmalı. Yani ben yararlı olacağına inandığım ÇİM’i istiyorum. Ya siz?

         Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için:

http://web.e-baro.web.tr/uploads/61/2015/cim%20tr.pdf

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ