​Yeniden Şehir Hastanesi
Coşkun Özbucak

​Yeniden Şehir Hastanesi

Bu içerik 2920 kez okundu.
Reklam

         Şehir hastaneleri nedir, işleyişi nasıldır, neden gündeme geldi çok tartışıldı ama nedense anlaşılamadı.  Herkesin farklı iddiaları var.

         Tartışılıyor ama ezici çoğunluk duyduklarıyla yetiniyor. Bir sorun tartışılırken hemen takım tutar gibi davranıyoruz. Taraftarı olduğumuz takım kötü oynadığında, kızıyoruz; rakip takım iyi oynadığında da kızıyoruz. Bizim takım faul yaptığında, ‘yapmadı’ diyoruz. Bu alışkanlık siyasi yaşamımızda daha belirgin hale geldi. İddia edilen konuya değil, iddiada bulunanın kim olduğuna göre tavır geliştiriyoruz. Bu nedenle de işin iyi ya da kötü; yararlı ya da zararlı olup olmadığını araştırmıyoruz. Bizim adımıza düşünen ve konuşan var ya yetiniyoruz. O ne söylediyse doğrudur.

         Şehir hastaneleri de böyle tartışıldı Ordu’da. Evimizde bilgisayarımız vardır, internete girip ‘Şehir hastanesi nedir?’ diye yazıp araştırmıyoruz. Gazetelere de taraftar gözüyle bakıyoruz, farklı iddiaları okumuyoruz zaten.

         Bir kişiyle yaptığım söyleşide konu dönüp dolaşıp şehir hastanelerine geldi. Araştırdığım, okuduğum kadarı ile belgeli olarak şehir hastanelerini anlattım. Yanıtı “Bunlar doğru değil, uyduruyorlar. Hastaneye de karşı çıkıyorlar ya şaşırıyorum. Bunlar o malum çevrelerin uydurmaları.”  oldu. Bir şeyler daha anlattım. Hatta diğer illerdeki uygulamaları ve Sağlık Bakanının açıklamalarından söz ettim. Ona da yanıtı hazırdı. “Bakan öyle bir şey demez.” dedi. İşte böyle…

         Şehir hastanesi ve yapılacak olan yer hakkında Ordu’daki çekinceler şöyle dillendiriliyor:

         Yer konusunda eleştirisi olanlar ne diyor?

          “Hastane tepe bir yerde olmalı ki, hava hareketi olsun. Botanik Park yıkıldı zarar büyük. Ayrıca, çevre yolu buradan geçiyor, otogar buraya yapılıyor. Yanı başında sanayi sitesi var. Yani eksoz kirliliği ve gürültü hastalara zarar vermeyecek mi? Zemin ise, hastane yapmaya hiç uygun değil.” Haksızlar mı? Önyargısız değerlendirenlerle nasıl yanıt verilir acaba?

         Şehir hastanesi projesine karşı çıkanlar ne diyor?

         Şehir hastaneleri sağlığın özelleştirilmesinin bir biçimidir. Devlet ve şirket arasında 25-49 yıl arası sözleşme yapılacak. Şirkete kira verilecek, hastanedeki işletmeler (laboratuar, otopark, kantin vb.) şirkete ait olacak. Döner sermayede biriken paralar personele ödenmiyor ya da çok geç ödeniyor. Personellerin (doktor, hemşire vb.) iş güvencesi ortadan kalkıyor. Özel hastaneler gibi tüm laboratuar, rontgen vb. hizmetlerde yüksek ücret ödeniyor. Yetmedi, Ordu’daki Devlet ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yanında Eğitim Araştırma Hastanesi yıkılacak. Şehir merkezinde devlet hastanesi kalmayacak.”

         Tartışmalar ve diğer şehirlerdeki şehir hastanelerinin sözleşmeleri ve uygulamaları dikkate alındığında gerçekler bunlar. Siz yine de şehir hastanesinin yapılmasını mı istiyorsunuz? Ya da yararlarını anlatır mısınız?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!