Bir Kentin Tarihi: Ordu
Osman Kaya

Bir Kentin Tarihi: Ordu

Bu içerik 223 kez okundu.
Reklam

Bir Kentin Tarihi: Ordu

 
 

 

Bir Kentin Tarihi: Ordu, Ordu tarihi araştırmacısı, öğretmen Hikmet Pala’nın kitabının adıdır. Okuduğum kitapların bazılarına, tanıtmak amacıyla burada yer veriyorum. Özellikle Ordu ve eğitimle ilgili beğendiğim kitapları okuyucularla paylaşmak, daha çok okurun bu kitaplardan yararlanmasını sağlamak için bu yazıları yazıyorum. Hikmet Pala, öğretmen arkadaşım. Ancak, bu kitabını tanıtmam, arkadaşım olduğu için değil, kitabının Ordu tarihine/kültürüne ilgi duyan daha çok sayıda kişiye katkı sağlaması içindir.

Hikmet Pala, bir tarih bilimcisi değil. Ancak tarih özellikle Ordu tarihi konusunda yaptığı araştırma/inceleme çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle yerel/sözlü Ordu tarihi ile ilgili çok sayıda kaynağa ulaşmış ve bunları günümüz okurunun anlayacağı biçimde anlatmıştır. Bugün pek çok tarihçi Ordu tarihi ile ilgili araştırma/inceleme yapmıştır. Bunların çoğu yayımlanmış ve okuyucunun bilgisine sunulmuştur. Bunları çoğunlukla tarih araştırmacıları ve üniversitelerin tarih bölümlerindeki görevliler ve öğrenciler okumaktadır. Ancak özellikle yerel gazete ve dergiler aracılığıyla özellikle o yörenin okuruna/vatandaşa ulaşmak için Hikmet Pala gibi yerelde yazmak ve toplumsal/kültürel etkinliklerin içinde olmak gerekir.

Tarih konusunda yaşadığımız sorunlardan biri de her tarihçinin tarihi kendi anlayışına(ideolojik-kültürel) göre aktarması/yorumlamasıdır. Pala, tarihi ”ideolojileri destekleyen malzeme deposu” gibi kullanan anlayışa karşı çıkıyor. Tarihi,”gizemli gerçeklerin ortaya çıktığı sürükleyici bir serüven” olarak görmekte ve “gerçeği, yalnızca gerçeği” aramaktadır.

Ordu iline gezmeye gelenlerin kentimizle ilgili ortak izlenimi, doğal güzelliklerin dışında, Ordu’nun çok özel bir yer olduğu, hoşgörü/saygı kültürünün oluştuğu, çok renkli/zengin bir toplumsal yaşantısının bulunduğu yönündedir. Pala, kitabının arka kapağında bu konuya değinerek şöyle demektedir: ”Günümüzde bile Türkiye’nin başka bölgelerinden Ordu’ya gelen misafirler Ordu’nun çok özel bir yer olduğu konusunda sanki ağız birliği yapmışlarcasına bu düşüncelerini ortaya koyuyorlar.’Ordu’nun özel bir yer olmasının’ şüphesiz tarihsel sebepleri vardır. Bu sebepler arasında farklı etnik,dinsel,mezhepsel yapıların bir arada sorunsuz biçimde yüzyıllarca yaşamış olması ve bu bir arada yaşama kültürünün bizlere aktarılması önemli bir yer tutmaktadır.”

Pala, kitabında Ordu tarihinde iz bırakmış ancak yazılı kaynaklarda pek gündeme gelmemiş veya yeterince değinilmemiş kişileri öncelikle tanıtmaya çalışmış. Bu kişiler: Haznedarzade Osman Paşa, Haris Etçi, Çoban Salim,Kemal Aksoy, Kamil Gülen, Namık Senih Mayda,Yusuf Ziya Özbucak, Ahmet Çelikkol, Derviş Kuntman, Bican Orhon,Murat Sukuti, Ahmet Faik Günday, Ahmet Rıfat Vona, Meliha Avni Sözen, Sabiha Hanım, Sıtkı Yener, Genç Mustafa Ağa, Lefter.

Bunun yanında kitabında, Pala, Vona, Ayanlar, yer adları, Selanik göçmenleri, Batum göçmenleri, yabancı araştırmacıların kitaplarında Ordu, Mustafa Kemal’in Ordu gezisi, Ordu’daki spor kulüpleri, Ordu’nun geçmiş yüzyıllardaki tarihi, Ordu’daki gazeteler, Ordu’da sinemalar, Ordu’da tiyatro, Ordu-Giresun rekabeti, Ordu’da yaşamış olan Rumlar ve Ermeniler, Ordu’daki büyük sülaleler, Ordu’da eğitim, Ordu’daki tarihsel yerler gibi çok geniş bir konu zenginliğiyle okuru Ordu tarihi/kültürü ve toplumsal yapısı ile ilgili bilgilendirmeye çalışmış. Bunda da başarılı olduğunu düşünüyorum.

Bir Kentin Tarihi Ordu kitabı fotoğraflarla da desteklenmiştir. Kendi adıma, kitaptan çok yararlandım. Ordu tarihine ilgi duyan ve yaşadığı kenti geçmişiyle tanımak, bugünüyle anlamlandırmak isteyen herkesin bu kitabı okumasını öneririm.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR