ÖĞRETMENİ DEĞERLENDİRMEK-1
Osman Kaya

ÖĞRETMENİ DEĞERLENDİRMEK-1

Bu içerik 327 kez okundu.
Reklam

 

Herkes öğretmenlikle ilgili konuşur. Öğretmenliği bilen de konuşur, bilmeyen de konuşur. Bunu biraz daha genellersek herkes eğitimle ilgili konuşur. Konuşanların bir biçimde eğitim kurumlarıyla bağlantısı vardır. Çocuğu, yeğeni, komşusunun veya akrabasının çocuğu eğitim sisteminin içinde olduğu için herkes kendinde eğitim üzerine konuşma ve yorum yapma hakkı görür.

İnsanlar eğitim/öğretmenlik üzerine konuşmasın mı? Elbette konuşmalıdır. Ancak bu konuşmalar, yorumlar ve yargılamalar kişinin bu alandaki birikim, bilgi ve eğitimiyle uyumlu olmalıdır.

Yaşamında üç beş kitap okumamış, spor gazetesi dışında gazete okumayan, televizyonda dizi veya film dışında başka program izlemeyen, eğitim/öğretmenlik üzerine bırakın kitapları bir yazı bile okumamış kişilerin bu alanda/konuda yargıya varmaları kabul edilemez.

Şimdi, nereden çıktı bu konu, diyeceksiniz. Uzun zamandır gündemde olan bir konu aslında bu:”Öğretmene Performans Değerlendirmesi”.

Bir süre önce pilot 10 ilde başlatılan uygulama eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin tepkisi üzerine durdurulmuştu. Ancak son günlerde bu uygulamayla ilgili paydaşlardan görüş alınmaya başlanmasıyla konu yeniden gündeme geldi.

Eğitim dünyasında, özellikle öğrenci ve veli çevresinde de bu konu yoğun biçimde konuşulmaya başlandı. Öğretmen sendikaların tümü bir biçimde bu uygulamaya karşı çıkıyor. Uygulamanın eğitim bilimine uygun olmadığı, eğitim sistemine yarardan çok zarar getireceği, sendikalar tarafından vurgulanıyor.

Konuya kısaca bir göz atalım. Yönetim biliminde,  özellikle işletmelerde,”Performans Yönetim Sistemi” adı altında uygulamalar yapılmaktadır. Çalışanların başarısına/verimine göre maaşı/kariyeri/sistemin eksiklikleri ve sistemi geliştirme/iyileştirme yöntemleri belirlenmektedir. Bu uygulamada iç ve dış paydaşlar sistemi/çalışanları değerlendirmektedir.

Öğretmenlere uygulanmak istenen ise, “Performans Değerlendirme Sistemi”dir. Yani tüm sistemin değil, yalnızca öğretmenin değerlendirilmesidir. Öncelikle sorun burada başlamaktadır. Yani sistemin tüm sorumluluğu öğretmene yüklenmektedir.

Eğitim sisteminde öğretmen değerlendirilirken, diğer karar alıcıların ve uygulayıcıların değerlendirilmemesi eğitim yönetimi açısından önemli bir eksikliktir. Bu arada, bu, öğretmene performans değerlendirmesi doğrudur, anlamına gelmiyor.

Performans Yönetim Sistemi anlayışıyla konuya bakarsak okul müdür yardımcıları, okul müdürleri, ilçe/il ve Bakanlık düzeyindeki yöneticilerin de bu performans değerlendirme sisteminin içinde olması gerek. Öğretmen karar alıcı olmaktan çok uygulayıcıdır. Öğretmenlerin de kendi yöneticilerini değerlendirmesi gerekir. Sistemin başarısında/başarısızlığında yalnızca öğretmeni değerlendirmek eğitim yönetimi açısından önemli bir eksikliktir. Bu yaklaşımla eğitim sisteminde başarı sağlanması söz konusu olamaz.

Öğretmen değerlendirilecekse nasıl değerlendirilmelidir? Bu konuya gelecek yazıda değineceğim.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!