Belediyenin borcu var mı, yok mu?
Coşkun Özbucak

Belediyenin borcu var mı, yok mu?

Bu içerik 2858 kez okundu.
Reklam

 

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, konuşmalarında geçmişten gelen (ilçeler de dahil) borçları kapattığını ve borçsuz belediye olduklarını sık sık dile getiriyor.

Hesaplama profesyonellik istiyor. Hesapları alt alta getirip toplarsınız, çıkarma işlemini de yaparsınız ortaya bir sonuç çıkar. Bir başkası kalem defteri eline alır; toplar, çıkarır başka bir sonuca ulaşır. Hesap yapanlardan biri nasıl bir sonuç çıkaracağının planını yapar; diğeri de var olanları toplar, çıkarır; çıkan sonucu dile getirir. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun olup olmadığıyla ilgili hesap da buna benzedi.

Gazetelerde çıkan haberlerden birini burada özetleyeceğim: “İller Bankası, belediyelerin kredi borçlarının miktarını açıkladı. İller Bankası tarafından açıklanan rakamlara göre Ordu'nun 294 milyon lira kredi borcu var.” haberinin devamında diğer illerin borçları yazılıydı. Şimdilik bunlar bizi ilgilendirmiyor.

Değerlendirmemdeki amacım, geçmiş ya da bugünkü belediyelerin ekonomileri ve halk lehine politikalarının durumunu karşılaştırmak değil. Bugünü değerlendirirken geçmişi aklamak aklımdan geçmiyor. ‘Kişinin egemen olduğu’ tüm yönetimlerin özü aynıdır. Konumuz Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun olup olamadığı.

Kişinin ya da kurumun bir başka kurumla bir ilişkisi varsa iki tarafın beyanını dikkate almak gerekir. Kişi bankadan kredi çekmiş ama borcum yok diyorsa düşünmek gerekir.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın Meclis toplantılarındaki konuşmaları ve basında yer alan açıklamalarına göre ‘geçmiş borçlar ödenmiş ve şu an borcu kalmamış’. Arazi satarak elde edilen gelirler nedeniyle elde edilen kazanç, kazanç değildir. Çünkü bu paralar harcandığında ne olacaktır, bunu planlamak daha önemlidir. Ordu Büyükşehir Belediyesi hem Ordu Belediyesi’nden hem de ilçe belediyelerinden borç devraldığını dile getirdi sık sık. Borçlu ilçe belediyelerinin hemen hemen tümü de AKP’li idi ama Ordu Belediyesi’ni dile getirerek algı operasyonu yapılıyordu.

Geldik son duruma. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı gelir getirici, girişimleri nedeniyle paranın renginin ve nereden geldiğinin önemli olamadığını söyledi. (Basına yansıyan bu) Arazilerin satışıyla (özel proje alanı) para kazandı ama 5-10 yıl sonra ödenmesi gereken borçları borç olarak görmemesi ilginç. İller Bankası’nın açıklaması göre 294 milyon lira kredi borcu bulunuyor. Ödemelerinin yıllar sonra olması bunların borç sayfasında kabul edilmemesini engelliyor mu? Nasıl ki, geçmiş dönemdeki borçlar bu dönem ödeniyorsa, bugünün borçları da gelecek dönemde ödenecek. Bu, hükümet ve belediyeler için de geçerlidir.

Belediyelerin borcu BAŞKANLARIN özel borcu olmadığı için yıllar sonra da dönense borç BELEDİYENİN BORÇ SAYFASINDA kayıtlıdır ve belediyenin borcudur.

Ayrıca, belediyelerin borçları yurttaşları borcudur. Bu borçların ödenmesi için yurttaşlara ek yükler getirilecektir ya da arazi, olmadı belediyenin başka mülkleri satışa çıkarılacaktır.

Plansız borçlanan belediyelerin yükü, halkın sırtına yıkılıyor.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!