Denizi seyreden şehir
Seran Eren Şensoy

Denizi seyreden şehir

Bu içerik 426 kez okundu.
Reklam

           

            Refikimiz Olay Gazetesi Hızlı Tren projesi ile çabasını devam ettirirken, ilimizin önemli eksikliklerinden olan liman konusu da hafta içinde gazetemiz tarafından sık sık gündeme getirildi.

            Bu kez liman konusunu gündeme ilimizi ziyaret eden Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan getirdi, “Limanı olmayan bir deniz şehri olur mu? Limanı olmayan deniz şehri bir yere gidemez, ilerleyemez. Gelişimi sınırlıdır. Sağınıza solunuza baktığınız zaman limanı olan uçar gider. Bu kadar basit. Ulaşım olmayan hiçbir yer gelişemez.”sözleriyle şaşkınlığını dile getirdi.

            Ordu basını da yıllardır söylüyor. İşadamları, sivil toplum kuruluşları ve siyasiler… Herkes bu eksiği yıllardır dile getiriyor ama Ordu hala deniz kenarında olup da limanı olmayan tek şehir…

            Dahasını da söyleyelim, Ordu Dünyada denize kıyısı olup da limanı olmayan, deniz yolundan yararlanmayan tek Büyükşehir, tek kent, nüfusuna göre de bırakın ili tek yerleşim yeri. Yani böyle bir ilçe örneği dahi yok.

            En fazla fındığı biz üretiyoruz. Tamamını yakınını ihraç ediyoruz. Her yıl binlerce ton ağaç geliyor. Kil ihraç ediyoruz. Yağ gönderiyoruz. İthal ettiğimizin kat kat fazlası ihraç ettiğimiz ürünlerimiz var.

            Ama nakliyede tek alternatif var karayolu… Ya da deniz yolu tercih edilecekse, yine Ordu’dan karayoluyla Trabzon ve Samsun limanına gidiyor, oradan da diğer ülkelere.

            Fıkra gibi değil mi? Boşuna mı Deniz ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan gibi Ordu’ya gelenlerin liman olmamasına şaşırması?

            Ne yazık ki sanayi kenti olmak yolunda da iddialı olan kentimiz, denizi sadece seyrediyor. Mayıs Yedisi’nde dalgasından atlıyor, yazın kulaç atıyor.

            Sahi bizim limanımız niye yok…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
“ÖNCE ALT YAPI”
“ÖNCE ALT YAPI”