Referandumda kararınız ne olacak?-1
Coşkun Özbucak

Referandumda kararınız ne olacak?-1

Bu içerik 2830 kez okundu.
Reklam

16 Nisan günü 18 maddelik anayasa değişikliği teklifine yönelik kararımız doğrultusunda oyumuzu kullanacağız..
Tartışmalardaki ‘seviyenin’ biçimi hakkında bir şey söylemeyeceğim. Her seçmen bu konuda gerçekleri gördü zaten. Düşmanlaştırıcı dil ve uygulamalar sınırı çoktan aştı. Ancak her parti ya da grubun gerekçelerini dile getirdiği bildiriler, broşürler, afişler ortalıkta. Bunlarla televizyonlarda, gazetelerde yer alan konuşma ve açıklamalar uyum sağlamıyor. Televizyonlarda anayasa maddelerinden çok, ajitasyon öne çıkıyor. Bağırıp çağırıyorlar.
Söz uçup gider. Yazılı belgeler kalıcıdır. O nedenle dağıtılan bildiri ve broşürler daha gerçekçi verilerle dolu. Anayasa değişikliği için ‘takım’ tutmaya gerek yok. Bu bir seçim değil, geleceği oyluyoruz. Yönetim biçimini belirlemenin yanında rejim sorununu da gündeme getiren bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız.
Yapılmak istenen değişiklik bir dönemlik değil. Bu açıdan önyargısız kimin ne dediğini, iddialarını, gerekçelerini iyi dinlemek, okumak zorundayız. Kulaklarımızı, gözümüzü kapayarak sandığa gitmek, karanlıkta yürümek anlamına gelir ki, bir çukura düşmeyeceğimizin, ayağımızı bir taşa çarpmayacağımızın bir garantisi yok. İyi okumak, düşünmek ve değerlendirmek gerekiyor.
Anayasa maddelerini bir kenara bırakalım. Önce kendimiz nasıl bir yönetim şekli olmalı istiyoruz, şu an yaşanan sıkıntılar nasıl giderilebilir kendimiz düşünüp çözümler arayalım. Yargı nasıl olmalı, yürütmenin işleyişi, yasamanın yetkileri nasıl olmalı, bu konularda düşünce üretelim. Milletvekili nasıl seçilmeli, görevi ne olmalı diye düşünce fırtınası estirelim. Bakalım kendimizce düşüncelerimizle, önerilerimizle yapılmak istenen arasında bir benzerlik var mı? Biz, “Nasıl bir yönetim ve nasıl bir Türkiye istiyoruz?” sorusuna bir yanıt veremez miyiz? Haydi, bir deneyelim.
Kimin nasıl bir gerekçe ileri sürdüğü önemli değil. Biz, 18 maddeyi okuyalım ve karar verelim. Maddelerden bir-iki tanesi hoşumuza gidebilir ya da gitmeyebilir ama önemli olan 18 maddenin egemen anlayışının ne olduğunu belirlemek. Okuyup değerlendirip mantığınızın süzgecinden geçirdikten sonra18 maddenin ana düşüncesine onay veriyorsanız ‘evet’; onay vermiyorsanız ‘hayır’ demeniz anlamlı olur. Ama ‘O, ŞU, BU’ öyle diyor, ben de öyle diyorum ve ona göre oy kullanacağım diyorsanız, Türkiye halkının geleceğiyle oynuyorsunuz demektir.
Bundan sonraki yazılarımda maddeleri tartışmaya devam edeceğim.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!