SANATLA DOLU KENT
Osman Kaya

SANATLA DOLU KENT

Bu içerik 398 kez okundu.
Reklam

 

       Kentimizde sürekli sanatsal etkinliklerin gerçekleşmesi, bu kentte yaşayanlar çok sevindirici. Tiyatro oyunları, resim sergileri, konserler ve diğer birçok etkinlik birbiri ardına gerçekleşiyor. Bu etkinliklerin hemen hepsi de kendi sanatseveriyle buluşuyor, gereken ilgiyi görüyor. Zaten bu kadar sanatsal  etkinlik gereken ilgiyi görmese kentimizde yer almaz.

       20 Şubat 2018,Salı günü, Ordu Gazi İl Halk Kütüphanesi Sergi Salonu’nda, Dilek Sağesen, Sawsan Falah ve İlker Kayalı’nın “Renklerin Rüyası” adlı ortak resim sergisini gezdim. Çok değişik tekniklerle yapılmış onlarca değerli ve özgün resim çalışmaları sergide yerlerini almış.

       Resim sergilerini gezerken hep ayrı bir dünyaya, ayrı bir ruh durumuna geçerim. Çünkü o resimlerin oluşturulması için harcanan çabayı, resimlere katılan duygu ve düşünceleri yaşamaya çalışırım.

       Resim sanatının teknik ve sanatsal derinliğini çok kapsamlı bilmem. Ancak, Güzel Sanatlar Lisesi’nde uzun yıllar okul müdürlüğü yaptığım için epeyce bir resim kültürüm oluştu. Bunun dışında üniversite yıllarından beri bulunduğum ve gittiğim her yerde resim sergilerini gezmeye, bu alandaki kültürümü artırmaya çalıştım.

       Sergide sanatçı arkadaşlarla da biraz söyleştik. Hepsi, geçmiş yıllara göre bir azalma olmakla birlikte sergiye sanatseverlerin ilgi gösterdiklerini söylediler. Dilek Sağesen ise, resim çalışması yapanların cesaretli olmalarını, özellikle “alaylı” olarak resimle tanışan ve bu sanat dalıyla uğraşanların eleştirilme korkusu yaşamadan resim çalışmalarını sergilemelerini önerdi.

       Sanatçı arkadaşları kutlayarak sanat dolu bir gönülle sergiden ayrıldım.

       25 Şubat 2018,Pazar akşamı, Ordu Kültür Merkezi Küçük Salon’da Karma Sahne Tiyatro Topluluğunun Re-Medea adlı oyunu izledim.  Oyunu, Kadri Özcan uyarlamış, Ordu Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğretim Görevlisi Hakan Alkan yönetmiş. İki kişilik oyunda, Medea rolünü Derya Kılıç, Iason(Yason) rolünü de Serdar Işıka canlandırıyor.

       Re-Medea,Medea ile Iason(Yason)’un aşkı ve ardından gelen ihanet üzerine kurgulanmış.Oyun, “bir kadın aşkı nelerden vazgeçer?” sorusuna yanıt aramaktadır.Medea rolünü Derya Kılıç çok başarılı bir biçimde canlandırıyor.

       Oyunun kent tarihimizi ilgilendiren bir de tarihsel boyutu bulunmaktadır. Kentimizin Perşembe ilçesi sınırları içinde bulunan “Yason Burnu ve Kilisesi” adını bir tarihsel kişilik olan Iason’dan almaktadır. Yason, Yunanistan’dan Kolkhis ülkesine (Gürcistan) altın post için giderken ve dönerken bugünkü Yason Burnu’nda karaya çıkar, burada uzun deniz yolculuğuna ara verir. Bu yolculuğun dönüşteki diğer bir kişisi de Medea’dır. Bu yönüyle oyunun Ordu için tarihsel bir anlamı ve önemi vardır. Ordu tarihini, dolaylı da olsa, bu biçimde anlatan oyunların kentimizde daha fazla sahnelenmesi gerekir. Sanatla dolu günler dilerim. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!