Ağacın altında yan gel yat Osman…
Seran Eren Şensoy

Ağacın altında yan gel yat Osman…

Bu içerik 387 kez okundu.
Reklam

        

            Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta yaşanan gerilemek, kırsaldan şehirlere göçü artıran nedenlerin açık ara en başında yer alıyor.

            Kuşkusuz bunda tarımsal şartlar kadar tembelliğin de etkisini göz ardı etmemek lazım. Tembel olduk, bunu kabul etmek lazım.

            Tembel bir millet olduk. Bu tembellikte yönetimsel politikaların payını da unutmuyoruz.

            Artık kömür yardımı köylere kadar uzandı, kimse odun yapmıyor.

            Engelli aylığı ve engelli bakım ücreti, yaşlılık aylığı, vakıflardan yapılan yardımlar tembelliği ve hazırcılığı artırdı.

            Bunu bir hak görüp alıp da diğer yandan tarımına, hayvancılığına devam edenlere bir şey diyeceğimiz yok ama, köyde oturup yumurtayı, yoğurdu, sebzeyi pazardan alıp gidenlere de kızmayalım mı!

            Köyde (yeni adıyla mahalle) oturuyor, evinin önündeki bahçesini garaja çevirmiş araba park ediyor. Ağaç budamak istese girebi bulamayacak, çünkü odun yapmayı unutmuş, kömür yakıyor.

            Mısırı bile kesmiş bahçeden, çünkü unu pazardan alıyor.

            Kuzineyi kaldırmış, kömür sobası var. Yemeğini tüp gaz ile yanan ocakta yapıyor. Kuzinede ekmeğin, gostilin, tırmıtın tadını unutmuş.

            Bir tek fındığa dokunmuyor. Çünkü o çok yormuyor… Senede 1,5 ay uğraşıyor, yıl boyu “fındık fiyatının azlığından” yakınıyor.

            Elbet de az… Çok olsa bile sen o fındık bahçesinin yanında sebzeni, meyveni, yumurtanı, sütünü, yoğurdunu, tereyağını yapacak oranda olsun çiftçilik yapmazsan yetmez tabi ki!

            Onun için istenen şartların ağır olması bir yana, eğer sen bu tembelliği bırakmazsan koyun değil kuzu da seni kurtaramaz.

            Fındık 15 lira da olsa yetmez!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR