OKULLARDA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ
Osman Kaya

OKULLARDA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ

Bu içerik 289 kez okundu.
Reklam

 

Okullardan her gün yeni bir şiddet haberi geliyor. Ya öğrenciler arasında ya da öğretmene yönelik gerçekleşen bu şiddet olayları azalmadığı gibi artarak devam etmektedir. Öğretmenlere yönelik gerçekleşen şiddet öğrencilerden gelebileceği gibi velilerden de gelebiliyor.

Öncelikle genelde toplumda özelde okullarda artan bu şiddet olaylarının nedenleri üzerinde kısaca durmak gerekiyor. Sorunun nedenlerini irdelemeden çözüm üretmek söz konusu olmaz. Okullarda şiddetin artmasının belli başlı nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

1. Ailenin çocuğuyla yeterince ilgilenmemesi; ailede gerekli saygı, sevgi, hoşgörü eğitiminin verilmemesi.

2.Çocuklara/gençlere gerekli idealin/hedefin hem ailede hem de okulda yeterince verilememesi.

3.Şiddet içerikli film/dizi/internet oyunu vd. çok yoğun biçimde çocuk ve gençleri etkisi altına alması.

4.Kitap okuma oranının dünya ölçeğinde istenilen düzeyde olmaması.

5.Sokaklarda şiddet amaçlı gezinen grupların var olması ve bunların öğrenciler üzerinde baskı oluşturması.

6.Okulların fiziksel mekanlarının öğrenci için yeterli stres atma, spor yapma, kültürel ve sanatsal etkinlikte bulunma olanağını taşımaması.

7.Öğretmenin öğrenci ve veli gözünde değerinin istenilen düzeyde olmaması. Bu nedenler böylece sıralanıp gidebilir.

Peki, ne yapacağız? Çözüm nedir? Aslında çözüm sorunun oluşum nedenlerinin içinde var. Yani, sorunu oluşturan nedenleri ortadan kaldırdığımızda veya azalttığımızda okullarımızda şiddet de azalacaktır.

Öncelikle ailelerin her şeyi okuldan bekleme anlayışını bırakıp çocuklarını kendileri eğitmeye çalışmalıdır. Elbette bunu yapan pek çok aile var. Ancak bir o kadar da çocuğuyla ilgisiz, umursamaz aileler bulunmaktadır. Şu iyi bilinmelidir ki bu çocuklar yanlış bir kişilikle büyüdüklerinde öncelikle ailelerinin başına daha sonra da topluma sorun olacaktır. Onun için anne-babaların çocuklarıyla daha yakından ilgilenmeleri, onlara gerekli sevgiyi, hoşgörüyü, insani değerleri öğretmeleri gerekmektedir.

Okulların ise öncelikle kariyer ve liyakat sahibi yöneticiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Eğitim yönetiminde gerekli bilgi ve donanıma sahip olmayan okul yöneticileri okulların şiddet dahil hiçbir sorununu çözemez. Bunun yanında okullarımızın fiziksel olarak öğrencinin rahat edebileceği, stres atabileceği özellikte olması gerekir. Yalnızca sınav odaklı düşünen okullar öğrencinin toplumsal, kültürel, sporla ilgili yönlerini yok saydığında karşısında sorunlu bir kitle bulmaktadır. Bu açıdan okulların gerek fiziksel anlamda gerekse ders dışı uygulamalarda yeni bir anlayışla düzenlenmesi gerekmektedir.

TV kanallarının toplumsal sorumluluk kapsamında çocuklara/gençlere kötü örnek olabilecek, onları şiddete yönlendirecek yapımlardan uzak durmaları gerekmektedir. İnternet oyunlarının da gerekli denetim altına alınması gerekir, diye düşünüyorum.

Kitap okuma alışkanlığının artırılması için bir seferberlik başlatılmalıdır. Bunun yanında öğretmenlerin gereken saygınlığını en üst düzeyde sağlanması için gereken her türlü önlem alınmalıdır. Öğretmenlerin her anlamda saygınlığı olması gereken düzeyde sağlanmadan okullardaki sorunların istenilen çözüme ulaşması zor gözüküyor. Ayrıca, okullardaki rehberlik servislerinin her anlamda güçlendirilmesi, rehber öğretmenlerin öğrenci rehberliği ve danışmalığı dışında işlerle uğraştırılmaması gerekir.

Okullarımızdaki şiddet olaylarının çözümü ortak akılla sağlanabilir. Bu bağlamda eğitimin tüm paydaşlarının görüşleri alınarak uygulamaya konulursa yararlı olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!