Yeni gündem ne olacak?
Coşkun Özbucak

Yeni gündem ne olacak?

Bu içerik 991 kez okundu.
Reklam

Ayları alan yeni anayasa tartışmaları, dışlayıcı, düşmanlaştırıcı kampanya ile tamamlandı. Bu yazıyı yazarken referandum sonucu belli değildi. Sandıktan nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın Türkiye’nin gündeminin ne olacağı konusunda bir şeyler söylemek istiyorum. Çünkü aynı hükümet devam ediyor.
15 gün sonra işçi ve emekçilerin taleplerini dile getirdikleri 1 Mayıs Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü kutlamaları olacak. Hükümetin gündeminde işçilerin kıdem tazminatlarının, kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılması; taşeronluk sisteminin sözleşmeli çalışan sistemiyle yaygınlaştırılmasına yönelik planları var. Tek başına bu nedenle bile güçlü ve birlikte yapılacak 1 Mayıslara gereksinim var. Türkiye çalışma yaşamında ana gündem bunlar olacak.
Eğitim ve sağlıkta özelleştirmeler yanında eğitimin içeriği konusunda tehlikeler devam edecek.
Doğanın meta haline dönüştürülmesi, yağmalanması daha da kapsayıcı biçimde devam edecek. Tarım arazileriymiş, ormanmış dikkate alınmayacak.
İzlenen politikalar, kimlik ve inanç farklılıklarından kaynaklanan sıkıntıların artarak devam edecek.
Emperyalistlerin pazar kavgalarını savaşa kadar götürmeleri nedeniyle yaşadıkları krizler sonucu yoksullaşma hızla artacak, genç işsizlerde rekor kırılacak.
Hak ihlalleri devam edecek, demokratik hak mücadelesi yeni boyutlarıyla yükselecek.
İzlenen tarım politikaları nedeniyle (fındık da dahil) üreticiler köyden kente göç etmek zorunda bırakılacak ve tarım alanları yerli ve yabancı şirketler tarafından kiralanmaya ya da satın alınmaya başlanacak. Üretici kendi toprağında şirketlerin sözleşmeli işçisi konumuna gelecek.
Basın, düşünce ve ifade özgürlüğü sorunu katlanarak büyüyecek. Tutuklu gazetecilerin varlığı geleneksel hale getirilecek.
Hukuk-yargı bağımsızlığı tartışması varlığını büyüyerek koruyacak. Adalet arayışı sürecek.
Ortadoğu’daki savaş politikaları devam ettirilecek; din, dil, ırk farkı gözetilmeden insanlar mağdur olacak; topraklarında göç etmek zorunda bırakılmaya devam edilecek. Ölüm; çocuk, genç, kadın, yaşlı demeden kapıyı çalacak.
Sorun yaşayanların demokratik tepkileri, hak talepleri büyüyecek. Hak talep edenler, geçmişin deneyimi ile birlikte olmanın bilinciyle dağınıklığına son verecek. Ekonomik, demokratik, sosyal alanlarda haklarını büyütmenin yolunu arayacak.
Yani sıkıntılar olacak, sıkıntıların giderilmesi için mücadele de

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!