istanbul escort
İlk kaptan, büyük kaptan…
Yavuz Kalyoncu

İlk kaptan, büyük kaptan…

Bu içerik 505 kez okundu.
Reklam

Ordunun Şehrengizleri; Yener Çelik (Dilik Yener)

 

            Orduspor’un ilk kaptanı, Ordu Gücü’nden Orduspor’a istikrarlı bir futbol kariyeri ile Örnek Kaptan olan, Ordu futbol tarihinin unutulmaz isimlerinden Dilik Yener; 1943 yılında Zaferi Milli Mahallesi’nde dünyaya geldi. Babası Trabzon Yomra doğumlu Mahmut Çavuş… Rütbesine rağmen zamanın karakol komutanlığı görevini üstlenmişti. Ordu eşrafının sevip saydığı bir askerdi.

            Sırasıyla isimleri; Sevgi-Sönmez-Öner-Çiğdem-Yener-Mustafa- Adnan-Hacı olan, iki kız, altı erkek, sekiz kardeş olan Yener Çelik İlkokulu İsmet Paşa İlkokulu’nda okuduktan sonra, Merkez Ortaokulu’na devam etti. Mahalle maçları, sınıf maçları, okul maçları derken, üstün futbol yeteneği ile her oynadığı takımda kaptan olup kendi takımını kendi seçmeye başladı.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopgüner5.jpg

Ordu Gücü 1960 Trabzon Gençler birliği maçı öncesi: Dilik Yener- Goli Sezer-Kuru Hayri-Torun Mehmet-Çikolata Güner-Rıfat-Gala gala Ferhat. Oturanlar: Sarı Onur- Motor Engin-Çoşkun-Fıçı Fahrettin.

            Oynadığı yıllarda orta sahanın ortasında ileriye dönük futbolu, attığı milimetrik pasları, rakip eksilten futbolu ve attığı gollerle izleyenlerin hafızalarında iz bıraktı. Sağ ayağını ve sol ayağını da kullanan ender futbolcularından biriydi. Ortaokul son sınıfta 15 yaşında, (1958) mahalle arkadaşlarının çoğunlukta olduğu 1957 yılında kurulan, Kulüp başkanlığını Lokantacı Baba İbrahim’in yaptığı Ordu Gücü Kulübü ile amatör futbol yaşantısına başladı.

1962. Ordu Gücü: Dilik Yener-Nahit-Osman Güreşçi-Nezir Özoğlu-Telat-Dursun-İmam Atanur. Oturanlar: Necati-Uğur Kefeli-Kuru Hayri-Motor Engin.

                  Kısa zamanda takım kaptanı oldu. Galip geldikleri maçların sonunda hamam sefasının ardından takım halinde lokantaya gidip galibiyeti kutluyorlardı. Amatör futbolun en güzel tarafı buydu. Hamamda toplu banyo ve birlikte yemekli kutlamalar. O günün şartlarına göre, spor ayakkabısı ve güzel forma en büyük mükâfattı.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopdilik Yenerdilik yener2.jpg

        Ordu Gücü takımı, Trabzon İdman Yurdu ile müsabaka öncesi

 

 

 

 

Ordu Lisesi yılları

Description: E:Höllük Mehmet13.JPG

Dilik Yener-Höllük Mehmet

 

            Ordu Lisesi’nde tahsilini yaptığı yıllarda da attığı unutulmaz goller istekli hırslı futbolu ile arkadaşlarına örnek oluyor. Tahsil hayatını da aksatmadan devam ettiriyordu. Başarılar arka arkaya geliyordu. Kendisinden dört yaş küçük olan kardeşi Adnan da Ordu Gücü’nde oynamaya başlamıştı.

            Kardeşi Adnan da ayağına hakim süratli iyi bir futbolcu olduğu için, abisi ile birlikte Ordu Gücünden sonra, Orduspor’da da birlikte futbol oynamaya devam etti. Orduspor- Zonguldakspor maçında hakeme yumruk attığı için 6 ay ceza alınca, askere gitme kararı aldı. Askerlik dönüşü Konya İdmanyurdu’na transfer olup 1974 yılına kadar başarılı futboluyla Konya’da kendisine bir hayran kitlesi yaratmıştı. İyi futbolunun yanında emsallerine göre dolgun ücrette almasına rağmen gurbette olmaktan sıkılan Adnan abisinin emekli olup bir iş yeri açmasıyla Konya’ya veda edip 27 yaşında futbola veda ediyor.

 

 

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopordu lisesi.png

 

1965. Dilik Yener-Kuru Hayri- Ali-Piliç Necmi-Bahtiyar-Hasan Hoca. Oturanlar: Fatsalı Civit İsmet-İmamo Atila-Şevket-Atacan Murat-İmam Atanur.

 

      Takım kaptanı olarak Ordunun unutulmaz hakem triosu ile maç öncesi. Harut Erman- Alano Murat ve Sıtkı Hayıroğlu.

 

                 1966-67 Ordu amatör lig şampiyonu Ordu Gücünün son kadrosu müsabaka öncesi. Ayaktakiler sağ başta Dıgı Mehmet-Dabi Turgut-Tahsin Kargı-(Kuru)Hayri Ertürk-Ali Aydoğan-Bahtiyar Tente-(Piliç)Necmi Akgül-(Dilik)Yener Çelik-(Singer)Alaittin Şahin- Emre Güler- Mustafa Kalyoncu-Oturanlar: Kaleci ?- (Şarlo)Talip Akçevre-İmamo Atila-Şaban- Atila-(Ayva)Şevket Öztürk-Adnan Çelik-Murat Atacan- Mustafa Çelik.

 

        Öğretmen Yener Çelik.

      Daha sonra Perşembe Öğretmen Lisesinin fark dersleri sınavına girip Öğretmenlik hakkını kazandı. Yirmi yıl Öğretmenlik yaptı. Askerliğini de Ordu da Yedek Subay Öğretmen yaparak bitirdi.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy7.jpg

       Orduspor’un ilk kaptanı.

                  1967 yılında kurulan Orduspor’un ilk kaptanı olduğu için Kemal Yazıcıoğlu Spor Salonu’nun üstüne konulan kaptan Yener Çelik’in Orduspor forması ile ayağında top olan maketinin şimdi yerinde yeller esiyor. (Kaptana vefasızlık )

 

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopP1330642.JPG

 

                  İzmir’de kızının yanında olan, Orduspor’a yıllarca kaptanlık yapmış. Dilik Yener ile ilgili ön bilgileri ve gerekli dokümanları kardeşi eski futbolculardan Hacı’dan aldıktan sonra; telefon açıp Yener Çelik’ in kendi anlatımından dinledim.

Ordu Genç karması ile grup maçlarında.

            “Futbolcu olmam hayatta aldığım en isabetli karardır. Ben futbolu severek oynayanlardanım. Amatör olarak ta, profesyonelken de hep zevk almışımdır. Ordu futbolu için tarih olan maçlar vardır. Onlardan biri Kaptanlığını yaptığım Ordu Gücü ile 1966-1967 yılının sezon finalini Köy Hizmetlerinin finansörlüğünü yaptığı Yolaç Spor kulübü ile iki maçlık bir final maçıydı.

            Amatör kulüplerin kapatılıp Ordu Spor’un kurulduğu son amatör takım şampiyonluğu; Yolaç Kulübü ile yapacağımız iki ayrı maç belirleyecekti. İlk maçta bizi 1-0 yenmişlerdi. Yolaç kulübü devlet imkânları ile bize göre daha gösterişli bir takımdı. Atlas kumaştan formaları, son model krampon ayakkabıları vardı. Ordugücü taraftarları ve biz oyuncuların başı öndeydi. Kimsenin yüzüne bakamıyorduk. Üstelik forvette oynayan Atacan Murat’ı da sakatlamışlardı.             İkinci maça kadar hemen her gün deniz kenarında Emre hocanın denetiminde çalıştık, maça güneşli güzel bir günde çıktık. Gergin bir ortamda kıran kırana bir maç oldu. Bütün takım hatasız oynadık. Biri penaltıdan iki gol attım, bir de İmamo Atila’ya uzak köşeden bir asist yaptım, 3-0 maçı aldık. Son şampiyon olarak Ordu tarihine geçtik. Maçtan sonra biz bayram ederken Yolaç’lı arkadaşlar başları önünde hamamın yolunu tuttular.

            Futbol benim her şeyimdi, her anımı futbola göre düzenlerdim. Maçlarda kazanmak için her şeyi yapardım. Maç öncesi kendimi bakıma alır, uykuma yememe içmeme, antrenmanlarıma dikkat eder, ısınmadan topa dahi vurmazdım. Uzun ve kısa mesafeli koşular yapardım. Futbolumla kendimi sevdirdim. Yenildiğimizde uyuyamazdım. Başta kardeşim Adnan olmak üzere takım arkadaşlarımın yaşantılarına da dikkat eder yol gösterirdim.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopdilik YenerDilik Yener.jpg          Kadri Aytaç’lı Ordu spor sezon açılışı.

 

 

            On Numaralı forma

                  Ordu Gücü’nde futbol oynarken; rahmetli Katırcıoğlu Yusuf; “Yener seni de PTT’ye alalım” dedi. Gittim, 1963-64.

            Beni profesyonel yaptılar. Antrenmanlara çıkmaya başladım. Gurbet bana göre değildi. Masum bahanelerle izin alıp Ordu’ya geliyordum. PTT takımında idarecilerin ağırlığı vardı, takımı onlar yapıyor kimin oynayacağına onlar karar veriyorlardı. Bir yıl kalıp, hiç maça çıkmadan geri döndüm. Tekrar Ordu Gücü’nde başlayıp o son sezon da şampiyon olduk. Bir sezon sonra Orduspor 1967 de kurulunca Orduspor’da 10 numaralı formayla kaptan olarak sahalara döndüm.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy5.jpg

  Kaptan takımının başında.

            Miliç 1 gol farkla kral oldu

            1973-1974 Sezonuna kadar Orduspor’da düzenli futbolumu oynadım. Orta sahada hücuma dönük futbol oynuyor fırsat buldukça da goller atıyordum. Evlendim. 1970-71 senesinde Adanaspor’la şampiyonluk yarışı yapıyorduk. Adanaspor şampiyon oldu. Onların golcüsü santrafor Yugoslav Miliç 16 golle gol kralı olurken, ben orta saha oyuncusu olarak 15 golle ikinci oldum. Miliç o sene Beşiktaş’a transfer oldu. Çok transfer teklifleri aldım.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy12.jpg

  Şimdilerde unutulan bir görev: Sezon açılışı öncesi Ata’ ya saygı.

            İlk kırmızı kart

                  1973 yılında Kayseri‘de kritik bir maça çıktık. Kayseri’nin bir gollü galibiyeti onları şampiyon yapıyordu. Maçı Orhan Ayhan naklen TRT Radyosu’nda naklen anlatıyor, seyircinin tezahüratları radyo yayınını aksatıyordu. Müsabaka 85 dakikaya kadar 0 - 0 devam ediyordu. Seyirciler saha kenarındaki telleri devirmiş saha içine müdahale eder duruma gelmişlerdi. Hakem bir bahaneye bakıyordu. Durduk yere bir serbest vuruş verdi. Atış sonrası, maçın 86’ıncı dakikasında bizim ofsayt diye durduğumuz bir pozisyonda Kayserili sol bek Osman bizim bakışlarımız arasında topa vurdu ve gol oldu.

            Bizim itirazlarımız fayda etmedi gergin bir ortamda orta sahaya giden hakeme bizim arkadaşlardan biri küfür edince geri döndü. Ona en yakın oyuncu bendim. Benim küfür ettiğimi sanan hakem Ömer Karadağ futbol hayatımın ilk kırmızı kartını bana gösterdi.

            Sezon sonunda Kayseri’den benim için gelen iki yönetici 300 bin lira vermeye hazır olduklarını söylediler. Bir Oğlum, bir kızım olmuştu ve ben Ordu’yu çok seviyordum. Orduspor’a 26 bin liraya imza attım.

 

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopyavuz6-1.jpg

 

                  10 numaralı forma ve kaptanlık hep bendeydi. Güven Önüt transferi için; ‘On numarayı verirseniz gelirim’ deyince Kulüp başkanı Memecan beni çağırıp olayı anlattı. Hiç ikiletmeden kabul ettim. Güven Türkiye liglerinin en teknik oyuncularından biriydi ve bize çok faydalı olacaktı. Kaptanlığı da Fikret Ankaragücü’nden gelirken kaptanlık isterim yoksa gelmem demiş. Birinci lig tecrübesi olan, beraber büyüdüğümüz bir arkadaşımdı. Takıma faydası olacağına inancım tamdı. Ona da tamam dedim. Kaptanlığı da verdim.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy6.jpg

 

Orduspor’da 8 sezon oynadıktan sonra, 1975 yılında jübile yaparak futbol hayatına noktayı koydum. Jübilem için beni kırmayıp gelen zamanın isim yapmış futbolcuları da vardı. Çok duygulanmıştım.

 

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy1.jpg

1975 Yılı Jubile. Fotoğrafları.

                  Daha sonra öğretmenliğe devam ettim. Kendime eğlence bir kahvehane açmıştım. Kardeşim Adnan Konya İdman Yurdu’nda futbolu bırakmıştı onun için de bir meşgale olur diye düşünmüştüm. Babamın ölümü daha sonra da Kardeşim Adnan’ın zamansız ölümü bizi çok yıprattı.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy11.jpg

Bir müddet Necip Cemal Gökalp ile birlikte Ordu sporda antrenörlük de yaptı.

Yener Çelik kardeşleriyle birlikte Babasının tabutu başında

 

            BÜYÜK İKRAMİYE

            1988 yılında Milli Piyango’dan büyük ikramiye çıktı. Her şeyi bıraktım. Şimdi bir müddet daha İzmir’de kızımın yanında kalıp doğup büyüdüğüm, her şeyim olan Ordu’ya döneceğim.

            Orduspor’un bugünkü durumunu kabul edemiyorum. Suçlular tarih önünde hesaplarını verecektir. Orduspor’un rüzgâr gibi estiği eski günler rüyalarımı süslüyor. Jübilemde tribünlerden yapılan ‘Büyük Kaptan’ tezahüratları hala kulaklarımdan gitmiyor. Benim tek şampiyonum var, hep öyle kalacak…”

 

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopy8.jpg

   

  

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!