TMO fındık satmamalı
Coşkun Özbucak

TMO fındık satmamalı

Bu içerik 2946 kez okundu.
Reklam

 

Bir haber, “CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) depolarında bulunan 140 bin ton fındığın maliyeti olan 14 liranın altında satılmamasını istedi.” Bu açıklamayı ‘TMO fındık satacak’ haberleri üzerine yaptığı kesin. Doğru bir yaklaşım değil.

TMO deposundaki fındığı 15 TL’den de olsa satılmamalıdır. Üreticiye ‘sözde’ destek olarak fındık alımı yapan TMO, her yıl üreticiyi mağdur etme geleneğini sürdürmek istiyor. Geçen hafta Tüm Köy Sen yaptığı açıklama ile satış girişimini üreticinin dizine sıkılan kurşuna benzetti. Doğru bir benzetme.

Bu arada ‘Üretici fındık getirmiyor’ iddiasıyla fındık alımını durdurmuş TMO. Oysa üretici 10TL fiyatı çok az bulduğu için fındığı satmak istemiyor. Tüccar-ihracatçının fiyatının farkı yok ki, TMO’ya neden götürsün fındığını üretici.

Tüm Köy Sen’den sonra TZOB Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan da Tüm Köy Sen’le aynı öneriyi yaptı. İki kurumun önerisi de doğru, hatta yetmez. TMO fındığı; askerlere, öğrencilere, hastalara, yetiştirme yurduna, huzurevlerine dağıtarak üreticiye en iyi hizmeti vermiş olur. Devlet desteğinin bir biçimi de böyle olur.

TMO’nun fındık satmasının hiçbir olumlu yönü yok. Çünkü ihracatçı alacağı fındığı gelecek sezonun fiyatını baskılamak için kullanacak. Buna fırsat verilmemelidir.

Her yıl aynı konuları tartışıp duruyoruz. Tek nedeni, devletin üretici lehine çözüm düşünmemesinden kaynaklanıyor. Artık demokratik-halkçı tarım politikalarının dillendirilmesi gerekiyor. Bunun için birinci koşul, üreticilerin örgütlü olmalarıdır. Örgütlü olmadan taleplerini duyuramaz, gerçekleşmesi için baskı yapamaz.

Üreticinin sesi her gün çıkmaya başladı bu umut verici.

***********

Bir haftadır sokağa çıkamadım. Grip ağır darbe vurdu. Yediğimden, içtiğimden tat alamadan geçti günler. Yerel ve genel gündemi de takip edemedim.

Ne yazsam diye yerelden birkaç haber aradım. Hastalığın etkisine ülkedeki gerginlik ve sertlik birleşince kısa olarak TMO’yu yazmayı uygun gördüm.

Neler tartışıyoruz neler. TTB ve TBB gündemlerin en önemlisi haline getirildi. Siyasetimizin durumu da bu. Herkesin kendine göre ince hesapları var. Ancak demokrasi, insan hakları, kardeşlik, barış, açlık, yoksulluk, işsizlik, enflasyon, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü vb. sorunlar yetmiyormuş gibi, gözaltı ve tutuklamalarda üst sınırları zorluyoruz.

Hastalığım devam ediyor. İlaçlarımı alsam da işe yaramıyor. Memleket gibiyim!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!