TMO fındık alacak mı?
Coşkun Özbucak

TMO fındık alacak mı?

Bu içerik 2775 kez okundu.
Reklam

2016-2017 fındık sezonu bitti bitecek ama biz hâlâ devlet müdahale edecek mi etmeyecek mi diye değerlendirme yapıyoruz. Atı alan Üsküdar’ı geçti.

Devlet fındığa müdahale etmeli. Bu konuda farklı düşünmüyorum. Hatta devlet müdahalesinin önündeki en büyük engel olan Birlikleri de yok eden 4572 sayılı yasanın da değiştirilmesi gerektiği üzerine çok yazdım. Burada fındık politikasının nasıl olması gerektiğini tartışmayacağım. Bu konuya değinmeyeceğim. TMO’nun fındık alacağı tartışmasını değerlendireceğim.

TMO ya da başka kurum aracılığıyla devletin fındık alması olumlu. Ama bu zamana kadar neden seyirci kaldığı sorgulanmayacak mı? Devlet müdahale edecekse sezon başında atmalı adımını.

TMO fındık alacak da kimin fındığını alacak? Üreticinin ne kadar fındığını almayı düşünüyor? Manavların elindeki fındığı almayacağının garantisi var mı? TMO’nun müdahalesi üreticinin mi yoksa manavların ve tüccarların mı lehine olacak iyi belirlenmeli.

TMO sezon sonunda fındık alıyor. Geçmiş dönemlerde yaptığı gibi sezon başında ya da ortasında ihaleye fındık çıkararak ihracatçının fiyatları düşürmesine hizmet etmeyeceğinin garantisi var mı?

Bir diğer sorun da fiyatı ne kadar olacağıyla ilgili. TMO’nun belirlediği fiyat 2017-2018 sezonu fındığının fiyatının da belirlenmesine (sabitlenmesine) neden olacak mı? Biliyoruz ki, sezonun kapanış fiyatı yeni sezonun başlangıç fiyatı oluyor genellikle.

Şu an dudak ucuyla söylenen ‘TMO fındık alacak.’ sözünün ne zaman, nasıl gerçekleşeceği de belli değil. Aylarca aynı cümleleri duyduk.

Devlet, TMO aracılığıyla fındığa müdahale edecek vurgusu bir yönüyle fındık ve üreticinin asıl sorununun gizlenmesine neden oluyor. Sanki fındık ve üreticinin sorunu fiyatmış gibi algı yanılması yaratılıyor. Fındık politikaların uygulamaları bugün açısından ‘sözleşmeli tarım’ aşamasına geldi. Fındık-tarım tekellerine laf eden yok.

Yani TMO fındık aldığında bu kimin işine yarayacak? Ceylanlar ırmak kenarında su içerken suyun altında gizlenmiş timsahın da olduğunu bilerek dikkatli ve tedirginlik içinde hareket ederler. Boş bulunarak kana kana su içmek isteyeni timsah kapar. Fındık üreticileri TMO’nun fındık alma politikasını sorgulamalı. Dikkat etmeli. TMO fındık almalı ama yukarıda vurguladığım üreticinin aleyhine gelişecek politikalardan uzak durarak.

Geçmişte TMO fındık aldı. Daha sonra da ihale çıkararak ihracatçıya, fabrikalara sattı. Artık yoğurdu üfleyerek yeme zamanı.

TMO’nun fındık alma planını takip edelim ama asıl tartışılması gereken, fındık politikalarındaki uygulamalar nedeniyle yaşanan mağduriyetin nasıl giderilmesi gerektiğidir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!