CHP KURULTAYI
Coşkun Özbucak

CHP KURULTAYI

Bu içerik 2562 kez okundu.
Reklam

 

 

         CHP Kurultayı bitti, tartışması bitmedi. Enflasyon, işsizlik, taşeron işçilerin hayal kırıklığı, hayat pahallığı, iş cinayetleri, intiharlar, Meclis’te olup bitenler, gözaltılar-tutuklamalar gündemden düştü. Varsa da yoksa da CHP Kurultayında neler olmuş, şimdi ne olacak?

         CHP içinde sıkıntı varsa kendi içlerinde çözerler, dışarıdan çomak sokmaya kimsenin hakkı yok. Delege baskı altına alınmışsa da sorun baskıya boyun eğende değil mi? Baskıya direnmek hak olduğuna göre. Bunlar oldu mu, olmadı mı beni de, dışarıdan başkasını da pek ilgilendirmez. Parti içi bir sorun çünkü. Seçim bittikten sonra tartışmalar içerden yapılır, kamuoyuyla değil.

         CHP Kurultayından benim gibi CHP’li olmayanların dikkatini çeken bir tartışma olması gerekirdi olmadı. Çünkü bu kurultay iki seçimi üstlenecek. Buna yönelik bir proje yoktu.

         13 ay sonra yerel seçimler olacak, ardından (kısa süre 8 ay) Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi yapılacak. Bu seçimlerde başarı elde etmek için izlenecek yol tartışılmadı. Yani Genel Kuruldan seçim süreci taktiği yetkisi alınmadı.

         Matematikçi olmaya gerek yok. Kahin olmaya hiç gerek yok. Son iki seçimde alınan oyları değerlendirdiğimizde matematik olarak da kahin olarak da tabloyu değiştirme şansı yok. Umutsuz değilim. Değişebilir. Bugün nasıl yaşanır olduysa, farklı bir yaşam da olur. Bunun yol ve yöntemini iyi belirlemek gerekir.

         Başarı olmak için iki yol var:

         Birincisi, tüm gazete ve televizyonlardan bugünden başlayarak eşit propaganda hakkının kullanılabilmesi. Bu olursa halka ulaşmak kolaylaşır. Buna ev ev dolaşmayı eklerseniz olmayacak denen olur. Peki, bunun olanağı var mı? YOK.

         İkincisi, asıl olan bu. Bugün kimlerle bir araya geliriz tartışması yapmaya gerek yok. “Seçimi kazandığımızda 1 yıl içinde anayasa değişikliği ile parlamenter sisteme döneceğiz. Anayasa değişikliğinden bir yıl sonra da barajları düşürerek erken seçime gideceğiz. Bu seçim demokrasi seçimi olacaktır. Erken seçimde herkes kendini ayrı ifade etme hakkını kazansın.”  diye bir çağrı yapılsa bakalım kimler yanıt verecek? Birbiriyle yan yana gelmeyenler bile birlikte seçime girer. Bu demokrasi için geçici birliktir. Stratejik bir yan yana geliş değil. Partili cumhurbaşkanlığa karşı olanların geçici ittifakı, neden olmasın? Bu karar erken verilmeli ki, ev ev ortak dolaşmalar başlasın.

          ‘Beni destekleyin, gerisini merak etmeyin.’ deniyorsa boşuna dert yanmaya gerek yok, var olanın devamını istemekten başka anlam taşımaz. Şu an ittifak yasası da hazırlanıyor. Tartışmayı erken başlatmak yararlıdır. Son iki ay kala yapılan ittifaklar yararlı olmuyor.

         Göreceğiz, günler hızla ilerliyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!