Desteğin böylesi
Coşkun Özbucak

Desteğin böylesi

Bu içerik 2847 kez okundu.
Reklam

‘Devlet destek olmalı’, ‘TMO fındık almalı’, ‘Fındıkta tekelleşme var’, ‘Fındık fiyatları tepetaklak’, ‘Fındık üreticilerini mağdur ettirmeyeceğiz’ cümlelerini çok duyduk.
Şimdi de ‘yeni müjde’ ile karşı karşıyayız. TMO fındık alacak. Yapılan açıklamalara göre bugün başlıyor ama gün almak için başvuru -sıra almak- internet üzerinden oluyor. Mehmet Dayı, Ayşe Teyze bakalım gün alabilecek mi? Bu ayrı konu ve hiç de önemli değil. Gün almak isteyen birini bulur. Ancak TMO’nun açıkladığı fiyattan fındık satacak üretici bulunur mu göreceğiz.
Desteğin böylesi de görülmedi. Serbest piyasada 9 – 9,5 TL olan fındığı, 10 TL’ye TMO’ya satan zarar eder. Çünkü TMO’nun fındık alırken temizliğinden nemine kadar çeşitli koşulları var. Vergisi var. Bunlar düşünüldüğünde 10 TL ‘ye üretici fındık satar mı?
TMO’nun 10 TL’ye fındık alacağını ilan etmesi tam da Karadeniz fıkralarına benziyor. Bunun adına bir de ‘devlet desteği’, ‘Devletin üreticilere sahip çıkması’ olarak ele alınması yok mu, evlere şenlik. TMO’nun bu fiyatla piyasaya girmesi üreticiyi dizinden kurşunlamak anlamına gelir. Fındık üreticisi ‘destek’ adı altında bunu da gördü ya ölse de gözü açık gitmez artık. Üreticiler teşekkür üstüne teşekkür ediyor bu iyiliği yapanlara! Bu politika, bu zamana kadar duyulmuş Karadeniz fıkralarının tümünü geride bıraktı. ‘TMO 10 TL’ye fındık alacakmış, ne dersin?’ diye sorduğum tüm üreticiler tepkilerini dile getirmeden önce hafifçe gülümsediler.
TMO’nun 10 TL’ye fındık almaya başlayacağının açıklanmasından sonra neler yazabilirim diye düşündüm. Yazılacaklar o kadar çok olmasına karşın kara kara düşündüm. Gülelim mi, ağlayalım mı?
Şimdi fındıkla ilgili olanlar, siyaset yapanlar, fındığın geliriyle ilişkili iş yapanlar şapkasını önüne koyup düşünmeli. Fındıkla ilgili konuşan, yazan herkes, bırakalım çok gerilere gitmeye, 2000 yılından bu yana fındık politikaları için ne dediklerini, tartışmalardaki iddialarını arşivlerden alarak incelesin. Birbiriyle çelişen görüşleri nasıl savunduklarını görecekler. Ünlü seslenişi ben de yapayım: “Eyyy, serbest piyasayı savunanlar, şimdi devlet destek olmalı derken yüzünüz kızarıyor mu? Eyyy, üretici dostu olduğunu iddia edenler, bugün yaşananlardan kendinizin de sorumluluğu olduğunu kabul ediyor musunuz?” Sevinin artık devlet üreticilere sahip çıkmaya başladı TMO aracılığıyla 10 TL’ye fındık alarak.
Bu sezon da üretici zarar etti. Bu zamana kadar ki uygulamaların deneyimi ile gelecek sezonda üreticilerin mağdur olmalarını engellemek için neler düşünülüyor? Yeniden altını çizerek vurgulamak gerekir ki, ‘sözleşmeli tarım’ kapınızın ziline basacak. Zilin kuş sesi sizi aldatmasın, kapıdaki gözetleme deliğinden baktıktan sonra kapıyı açın. Zile basanlar ‘sözleşmeli tarım’ uygulamasının habercisi postacı olmayacak; doğrudan doğruya yerli ve yabancı şirketlerin kendisi olacak.
Kapıyı açtığınızda şirketin elinde toprağınızı kiralamak ya da satın almak için hazırladıkları sözleşme evrakları olacaktır.
Fındık üreticileri TMO ile oyalanmaya çalışılıyor. 2000 yılından bu yana çıkan tarım yasaları incelendiğinde yarın nelerle karşılaşılacağı daha iyi anlaşılacaktır.
Bugün uygulanan politikalar ‘sözleşmeli tarıma’ gidiyor ama engelleme olanağı yok değil. Gelin bunun nasıl olacağı üzerine tartışalım.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!