Kaftancıoğlu
Coşkun Özbucak

Kaftancıoğlu

Bu içerik 2418 kez okundu.
Reklam

CHP İstanbul İl Başkanı, Dr. Canan Kaftancıoğlu oldu. Oldu ve kıyamet koptu. Ordulu ve de Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini. İlgimiz biraz da bundandı ama kendi kişiliği ve duruşunu öz ardı etmemek gerekir.

         Kendi açımdan değerlendirme yapmayacağım, hakkım yok diye düşünüyorum. Çünkü CHP’li değilim. Ama bir gazete yazarı olarak gündem olmuş bir konu hakkında yazmadan da olmuyor.

         Seçim, parti içi bir yarış. Parti dışında bu yarışa taraf olmanın iki nedeni olabilir. Biri, partiye katılacaklar açısından. Partinin kadrosunu kendine uygun olmasını ister, bunu anlayabilirim. Diğeri de partinin bir açığı olsun da yıpratayım diyenler açısından.  En çok yazan –konuşan ikinci kesim oldu.

         Çeşitli kesimlerden saldırı geldi. Kimi gazete ve televizyonlar yanında bir televizyon kanalı (Halk TV) taraf oldu. Televizyon bir düşünceyi desteleyebilir ama adaylar arasında tercih yapmasını uygun görmüyorum. Bu, partinin içişlerine karışmak olur. Hem de günümüzün koşullarında bu hiç olmaz. Bir gazete ve televizyon kanalı ise (Aydınlık ve Ulusal Kanal) yapacağını yaptı. İki adayı da ‘suçladı’, yazdı, yayın yaptı. Manşet haberler evlere şenlikti. Bu ‘karalamalarına’ şaşmamak gerekir. Kedi uzanamadığı ete mundar dermiş ya… Bazı gazeteler ve televizyonlar da her zaman olduğu gibi yaptılar yapacaklarını.

         İstanbul ‘ayrı bir ülke’ konumunda. İstanbul’daki küçük bir rüzgar ülkenin en ücra köşesinden hissediliyor. Belki bu nedenle CHP’nin İstanbul seçimine odaklanıldı. CHP dışındaki kimi gruplar seçimleri kendileri için önemli kabul etti, taraf oldu. Doğru yapmadılar. CHP’de kim kazanırsa kazansın bu CHP’lileri ilgilendirir. Başkasını ‘öz’ olarak değil ‘biçim’ olarak ilgilendirirse ilgilendirir.

          Bu gelişmenin ‘tabu’ olarak görülen kimi konuların yeniden tartışılmasına katkısı olacak. Buradan başka bir sonuca gideceğim. Ama şunu da ekleyeyim. Ordulu birinin kazanmasından çok, bir kadının kazanmasını önemsiyorum.    

         Şimdi asıl soruna gelelim: Ülkenin bugün acil sorunu, demokrasi değil mi? OHAL ve KHK’lerin kaldırılması, demokratik hakların genişletilmesi değil mi? O zaman birlikte olabilecek güçlerin içişlerine müdahale etmek doğru mu? Herkes kendine bakmalı ve halkın demokrasi güçleri etrafında toparlanmasını sağlamak için çaba harcamalı. Demokrasi güçleri birbirine  ‘gözün üzerinde kaşın var’ bile dememeli. Eksiklikleri, yanlışlıkları dostça eleştirerek birlikte hareket etmenin olanaklarını zorlamakla yükümlüler.

         Kaftancıoğlu’na soruşturma açılmış. Nedense seçildikten sonra. Bu bile demokrasi güçlerinin dikkate alması gereken bir sonuç değil mi?

         Kendi beceriksizliklerini başkalarının sırtına yıkmaya çalışanlarla uğraşarak, enerjiyi boşa harcamanın gereği yok.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!