İşçi emekçi günü
Coşkun Özbucak

İşçi emekçi günü

Bu içerik 2877 kez okundu.
Reklam

1886 yılında ABD’de işçilerin 8 saatlik işgünü mücadelesinde ölenler oldu. Dört işçi önderi de idam edildi. 2. Enternasyonal kararı ile 1890 yılında 1 Mayıs Uluslararası İşçiler ve Emekçilerin birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü ilan edildi. Osmanlı döneminden başlayan kutlamalarda katliamlar da yaşandı. Yasaklı dönemler de yaşandı ve bugün 1 Mayıs işçi bayramı olarak resmi tatil oldu.
İşçi ve emekçilerin bu özel gününden ‘öcü’ görmüş gibi korkanlar da az değil. Birkaç gün sonra Ordu’da da kutlanacak 1 Mayıs. Günümüzün özelliği nedeniyle ayrı bir önemi var bu yılki 1 Mayıs’ın.
Türkiye işçi ve emekçilerini yakından ilgilendiren ‘işçilerin kıdem tazminatının ve kamu emekçilerinin iş güvenliğinin ortadan kaldırılmak istenmesi’, ‘ tüm çalışanların sözleşmeli yapılması, taşeronluğun devam etmesi’ sorunları ana ortak konular. Bu sorunları yaşayanlar yan yana gelerek 1 Mayıs alanlarında birlikte olmalılar. Referandum, barış, kardeşlik, işsizlik ve başka sorunları da sayabiliriz.
Ordu’da yapılacak 1 Mayıs’ın genelde yaşanan sorunlar yanında yerel sorunları da sayabiliriz. Örneğin fındık üreticileri yanında toprağı, suyu tehdit altında olanlar da 1 Mayıs alanında yerini almalıdır. 1 Mayıs, talepleri dillendirmenin bir aracı olacak. Sagra işçileri fabrikanın kapatılması gerçekleşirse işinden, ekmeğinden olacak. Yani 1 Mayıs, tüm işçi, emekçi, üretici köylü, genç, işsiz, ev kadını… hepsinin ortaklaşacağı bir gündür.
Bu genel ortaklık tamam da ‘resmi tatil’ günü bakalım işçi ve emekçiler ‘tatil’ hakkını kullanabilecek mi? Kaç fabrikada, işyerinde işçiler hakkını kullanabilecek? Resmi tatil, yalnızca resmi dairelerde mi olacak?. Özel işyerinde de işçi ve emekçiler tatil hakkını kullanabilmeli.
Bir işçi, işyerinden izin almadan 1 Mayıs kutlamalarına gitse acaba ne olur?
Bazı sendikaların bu ‘özel’ günde işçileri pikniğe götürmeleri de moda oldu. Böyle sendikalar düşman başına.
İşçi ve emekçilere yönelik hak gasplarının arttığı günümüzde sendikaların yer ve kutlama biçimi tartışmaları bu yıl da olacak mı bakalım.
Gelelim sonuca: 1 Mayıs işçi ve emekçilere aittir. Ekmeğine, emeğine, haklarına sahip çıkan işçi ve emekçilerin günüdür. Kim ne derse desin, 1 Mayıs işçi ve emekçilerin önemli bir günü. Katılıp ortak sesi yükseltip talepleri dillendirmek gerekir. Suskun kalmak, bahaneler üretip 1 Mayıs’tan uzak durmak, yarın yeni hak gasplarının olmasına davetiye çıkarmaktır.
İş, ekmek, özgürlük; temsil ve adalet derdi olanlar için 1 Mayıs bir fırsattır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!