İMDAAAAT!
Coşkun Özbucak

İMDAAAAT!

Bu içerik 2857 kez okundu.
Reklam

Ordu Çevre Derneği’nde arkadaşlarla gündem üzerine söyleşirken derneğin önünde araçların hareketsiz oldukları dikkatimizi çekti. Baktık ki, araçların sonu gözükmüyor. Zaman zaman karayolunda tıkanıklık yaşandığında Taşbaşı Mahallesi yolunun kullanıldığını bildiğimizden önce önemsemedik ama araçlar nerdeyse hiç hareket etmiyorlardı.
Dernekten çıktığımızda da trafik işkencesi sürüyordu. Fidangör mevkiine indiğimizde trafik içinden çıkılmaz haldeydi. Korna çalan çalana. Kıyamet kopuyor. Kaplumbağa ile araçlar yarışsa kesinlikle kaplumbağa yarışı çok önce tamamlar. Böyle bir durumda ‘İMDAAAT!’ diye bağırası geliyor insanın. Herkes gergin. Karayolunda Kumbaşı Mahallesi’ne kadar tıkanıklık devam ediyor.
Gerekçe çok basit. Karayolunda (yağışlı havada) asfalt dökülüyor ve trafik karşılıklı olarak tek şeritten veriliyor.
Yalnızca karayolu olsa yine idare edilecek. Altınordu ilçesinde her tarafta yollar bozulmuş (geçiş yok) çalışmalar devam ediyor.
Aracınızla bir yerden bir yere mi gideceksiniz? Yollarda kaybolursunuz. Dolmuşla bir yere mi gideceksiniz? Eski yerlere göre dolmuş beklersiniz ne gelen olur ne giden. Dolmuşa bindiniz, her zaman indiğiniz yere bir türlü gelemezsiniz, yol güzergâhı değişmiştir; ‘biraz’ yürümeniz gerekecek. Hele elinizde yük varsa yandınız.
Herkes ‘İMDAAAT!’ diyor içinden. Sesli tepki gösterenler de yok değil.
Bu sıkışıklığın nedeni yol ve altyapı çalışmaları. Yolun ve altyapının yapılmasına (yenilenmesine) kim karşı çıkabilir, kim eleştirebilir ki. Mutlaka sevinilir ama bu acele neden? Altınordu’yu içinden çıkılmaz hale getirmeye gerek var mı? Yapılacak olanlar sırayla olmaz mı? Mahalle mahalle ya da cadde cadde yapılsa bu sıkıntılar yaşanmazdı. Şehir içi içinden çıkılmaz durumdayken karayolu asfaltlanması da nereden çıktı. Gülyalı – Kumbaşı Mahallesi arasında asfaltın yenilenmesinde acele gereksinim var mıydı?
Bu trafik çıkmazı içinde ambulansların çığlığı ciğerimize işliyor. Bağırıyor, bağırıyor ama kağnı arabası hızını bile yakalayamıyor. Ambulansın içinde belki dakikalarla yarışan hasta, yaralı var.
Bu manzara günledir sürüyor, daha ne kadar süreceği de belli değil. Öyle kapsamlı çalışma var ki sanki bir hafta sonra bitmezse ‘kıyamet’ kopacak.
Yol, altyapı çalışması olmalı da insanlara sinir krizleri yaşatarak olmamalı. Hizmeti alkışlatmak için insanın içinde heyecan yaratılmalı ki anlamlı olsun.
Sokaklar kapalı, trafik sıkışık; insanlar ‘imdaaat!’ diyor duyan var mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!