Tarımda kapitalizm
Coşkun Özbucak

Tarımda kapitalizm

Bu içerik 2989 kez okundu.
Reklam

Yazılarımda kavramları pek kullanmıyorum. Yerel basın olduğundan herkesin anlayabilmesi için kavramlar yerine açılımını yazmayı doğru buluyorum ama iş öyle duruma geliyor ki bazen kavramları kullanmak en doğrusu oluyor. Kapitalizm de bunlardan biri.
Tarımda kapitalizmin gelişmesini öyle etkili hissediyoruz ki gözümüzü çıkarırcasına ‘buradayım’ diyor. Babadan çocuğuna devredilen topraklar üzerinde yapılan tarımdan şirketlerin yaptığı tarıma geçişin sancıları Türkiye’yi sarsmaya başladı.
Tarımda şirketleşmeyi iki örnekle vurgulayıp yine fındığa geleceğim. Türkiye şirketleri (belki yabancı ortaklı olarak) Afrika’da tarım arazileri kiralamaya-satın almaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir Afrika gezisinde bunu vurgulayarak Afrika’nın önemli bir açılım alanı olduğunu söylemişti. Başka ülkelerden tarım için toprak kiralamak-satın almak kapitalizmin yeni bir evresi.
Başka ülkelerden tarım arazisi sahibi olunuyor ama başkaları da Türkiye’de tarım arazisine sahip oluyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorduğu soruya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in verdiği yanıtta, 2016 yılından bu yana 20 ilde 2159 hektar tarım arazisi yabancı uyruklu kişilere satıldığı ortaya çıktı. Bu da bizim ülkemizde kapitalizmin yeni evresi. 2159 hektara yerli-yabancı şirketlerin ortaklığı ile satın alınan tarım arazileri dahil değilmiş.
Bu gerçeklik, babadan çocuğa geçen tarım arazilerinin ömrünü doldurmaya başladığını gösteriyor. Yani tarımda şirketleşme hızlanacak ve yoksullaşma artacak.
Gelelim fındığa. Tarımda kapitalist gelişme nasıl olacak? Köylerimize baktığımızda göçlerin hızlandığını görüyoruz. Fındık geçim sağlamıyor. (Göç nedeni yalnızca ekonomik değil) Fiyatlar düşük, gideri karşılamıyor. Bu olumsuzluklar üzerine yerli ve yabancı şirketler ya da yerli-yabancı ortaklı şirketler yeni planlar yapıyorlar. Bu konuda en çok adı duyulan yabancı şirket Ferrero oldu.
Yerli ve yabancı şirketler kampanyalar başlattılar üreticiye ‘destek’ adıyla. Bu girişimler üreticilerle ilişkileri geliştirme hamleleri. Süreç içinde tarım (fındık) arazileri bu şirketler tarafından kiralanacaklar ya da satın alınacaklar. Bu bir iddia değil. Tarımda kapitalizmin gelişmesinin bir sonucudur.
Tarımda kapitalizmin gelişimi böyle diye durdurmanın olanağı yok değil. Önemli olan devletin tutumudur. Üreticiyi ve tarım arazilerini koruyan yasalar yerine, tarım şirketlerinin önünü açan yasalar hızlandıkça üreticinin işi zor. Üretici, kendi çıkarı için örgütlenmediği sürece tarımda şirketleşme egemen olacaktır.
Üretici için süreç hızlandı. Geleceği için kararını bir an önce vermeli yoksa iş işten geçmiş olacak.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!