Kıdem tazminatı tartışılıyor
Coşkun Özbucak

Kıdem tazminatı tartışılıyor

Bu içerik 2768 kez okundu.
Reklam

Kıdem tazminatı, işçilerin çalıştıkları yıllara göre işten çıkarıldıklarında ya da emekli olduklarında işveren tarafından ödenen paradır. Bir benzetme yaparsak, memurların emekli ikramiyesinin yerini alıyor.
Kıdem tazminatını alabilenler daha çok sendikalı işçiler oluyor. Zaman zaman sendikalı işçilerin bile tazminatlarını taksit taksit alabildiklerini biliyoruz. Sendikasız işçiler tazminatlarını ya mahkeme yoluyla alabiliyor ya da işverenle zorunlu anlaşma yaparak yarı yarıya eksik tazminat almak zorunda kalıyorlar. Büyük bir bölüm işçi ise tazminatını hiç alamıyor.
Yani kıdem tazminatları konusunda işçiler sıkıntı yaşıyorlar. Bu sıkıntıyı giderecek olan ise hükümettir. İşçiler tazminat konusunda mağdur oluyorsa işveren kadar hükümet de sorumluluk sahibi.
Şimdi kıdem tazminatı için FON kurulmak isteniyor. Yaşanan olumsuzluklar dillendiriliyor, çözüm olarak da kıdem tazminatını yok etmeyi tercih ediyorlar. Tartışmalarda kıdem tazminatının kaldırılmadığı söylense de pratikte böyle olacağı kesin.
FON sözcüğü duyunca ‘Eyvah!’ diyorum. Çünkü FON, birikime el koyma aracı oluyor bizde. İşsizlik Fonu da böyle değil mi? Burada biriken paralar işverenlere kredi olarak verilmedi mi? Yarın, Kıdem Tazminatı Fonu’nda biriken paraların sermaye gruplarına kaynak olarak aktarılmayacağının garantisi var mı? Garantisi yok, çünkü kredi olarak dağıtılacağı kesin.
Kıdem tazminatı konusunda nasıl bir yasa değişikliği yapılacağı kamuoyuna duyurulmadı ama ‘reklam’ bölümü başlatıldı. İşçiler fondaki paradan istediği an para kullanabileceklermiş. Bankaya muhtaç olmayacaklar artık. Fondan çekilecek paranın şartları belli değil. Faiz olacak mı bakalım.
Kıdem tazminatını almayan işçiler bulunuyor. Bunu kimse inkar da edemiyor. Hükümet edenlerin görevi işçinin hakkını elde etmesini sağlamaktır. İşçiler de çok iyi biliyor ki, kıdem tazminatı düzenlemesinde yapılacak değişiklik işverenin lehine bir planlamadır. Gazete ve televizyonlardaki yorum ve değerlendirmelere dikkat edilirse gerçek ortaya çıkıyor. Kıdem tazminatının kaldırılmasını hükümet ve işverenler istiyor, işçiler ise sahip çıkıyorlar.
Tüm sendika temsilcileri kıdem tazminatının ‘kırmızıçizgileri’ olduklarını dile getirdiler. Göreceğiz kırmızıçizgi nasıl bir şeymiş. Silinen kalemle mi çizilmiş kırmızıçizgi yakında belli olacak.
Gündem o kadar yoğun ki, bakalım kıdem tazminatının ağırlığını kaldırabilecek mi?
Kıdem tazminatına sahip çıkıp çıkmama durumu kişilerin, partilerin, sendikaların gerçek yüzünü de ortaya çıkaracak.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!