Öğrenmek
Coşkun Özbucak

Öğrenmek

Bu içerik 2435 kez okundu.
Reklam

“Öğrenmenin yaşı yok” deriz de kendimiz buna uyar mıyız? Kendimizi sorgulayalım. Öğrenmek için ne kadar çaba harcıyoruz? Yoksa bildiklerimizi yeterli mi kabul ediyoruz?
Evimize günlük gazete almayız ama ‘okunacak gazete yok’ diyerek gerekçe yaratırız. Bir konferansa, söyleşiye, panele gitmeyiz, çünkü orada konuşulacakları da biliriz! Ya da ‘Konuşulsa ne olacak ki, neyi değiştirebileceğiz?’ diyerek boş vermişi oynarız. Sonra da dert yanma yarışına gireriz.
Öğrenmenin yaşı da yok, zamanı da. Her yaşta, her koşulda öğrenme sürdürülmeli. Böyle de olması gerekir. Geçen hafta sonu KESK Ordu Şubeler Platformu tarafından düzenlenen ‘İş güvencesi, kıdem tazminatı ve KHK’ler’ konulu bir panel yapıldı. Sendika duyuruyu ne kadar yaptı bilmiyorum ama parti, sendika vb. kuruluşlara haber verdiklerini biliyorum. Çağrılı kuruluşlardan kaçı üyelerine haber verdi acaba panelin olacağını? Panelde ben diyeyim 3, siz deyin 5 kuruluş temsilcisi vardı. Gündem olan ‘İş güvencesi, kıdem tazminatı ve KHK’ler’ hakkında bilgilenme gereksinimi duymaz mı parti, sendika, dernek temsilcileri? Öğrenmeme konusunda inatçılığımıza söz söyletmiyoruz. Çok biliyoruz ya böyle toplantılara katılmaya ne gerek var!
Panelin konusuyla ilgili çok yazı okudum. Hatta buradan ben de yazdım. Ama panelde yapılan sunumlarda ‘kapitalizmin işleyişi’ hakkında yeni bilgiler öğrendim. Hatta ‘sistem değişikliğinin’ gerekçesi hakkında önemli belirlemeler yapıldı. Panelistler, Marmara Üniversitesi’nden KHK’lerle ihraç edilen Yard. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu ve Ünye İİBF Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr Özgür Narin sunumlarına iyi hazırlanmışlar ve dinleyicileri memnun ettiler.
Panelde toplumu yönetmek için ‘korku’ politikasının egemen hale getirilmek istenmesinin örnekle vurgulanması da önemli idi. KHK’lerle ihraç etmelerin, gözaltı ve tutuklamaların asıl amacının diğer emekçileri ve toplumu suskun hale getirmek olduğu örneklerle anlatıldı. Kamu emekçileri ‘korkuyla’ yola getirilmek isteniyor. Bu da baskının farklı bir biçimi değil mi?
“Öğrenmenin yaşı yok.” Öğrenmek için sorgulamayı, okumayı, araştırmayı sürdürmek zorundayız. Öğrenme çabası içinde olmayanlar ya korkutularak ya da kandırılarak yöneltilmeye mahkûm olur.
Geleceğimizi güvenceye almak için, gelişmeleri yakından takip edip ‘neden-sonuç ilişkisini’ öğrenmek gerekiyor. Edilgen biçimde, ‘bir bilenin’ vereceği kararları sorgulamadan kabul etmek insanlık tarihiyle de çelişir.
İşçi ve emekçilere ‘iş güvencesinin ve kıdem tazminatının’ yok edilme sürecinin ne zaman ve nasıl başladığını anlatmadan başarılı olma olanağı yok. Yani işin başı, öğrenmekten çeker.
Çözüm istiyorsak, öğrenme konusunda ısrarcı olmalıyız. Ezberci ve slogancı olanlar kaybeder.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!