Olmadı yeniden
Coşkun Özbucak

Olmadı yeniden

Bu içerik 1991 kez okundu.
Reklam

İnatçılığın yeri ve zamanı var. Her şart altında inat etmek zararlı olabiliyor. Doğrudan, adaletten, hak ve hukuk bakımında yana tutum almak bakımından inat, insan olmanın bir gereğidir, olumludur ama başkalarının hakkını, hukukunu çiğnemek, adaleti ayakaltına almak biçimindeki inatçılık kabul edilebilir bir durum değil.
Pazartesi günü İdare Mahkemesi’nde üç adet maden, dolgu ve taş ocağı davası vardı. Karar daha sonra yazılı olarak bildirilecek. Gazetelerde okuduğum bir olayla Ordu’da da karşılaştım. Biri Gölköy Aydoğan’da yapılmak istenen HES, diğeri de Perşembe Çaka’da yapılmak istenen taş ocağı. İkisine de dava açmıştık ve İdare Mahkemesine “ÇED Gerekli Değildir” kararının bozulması için açtığımız dava sonuçlandı ve “ÇED Gerekli Değildir” kararı bozuldu.
İşte asıl tartışılması gereken bundan sonra oldu. HES şirketi de taş ocağı şirketi de ‘küçük’ değişiklikler yaparak yeniden proje hazırlayarak “ÇED Gerekli Değildir” kararı çıkardılar. Yeniden dava süreci başladı.
Böyle bir olay yine Kumru’da bir taş ocağı için yaşanmıştı. Aynı yer için üç kez dava açıldı üçünde de “ÇED Gerekli Değildir” kararı bozuldu. Dördüncüde ruhsatı iptal edildi.
“Olmadı, yeniden” taktiği ile şirketler ilerlemeye çalışırken doğayı, yaşam alanlarını; tarım ve orman arazilerini korumak zorlaşıyor. Çünkü her dava yeni masraf getiriyor halk için.
Tüm bu olumsuz şartlara karşın halk davasından vaz geçmiyor. Pazartesi günü görülen davada aksakallı dedenin “Ben 35 yıl hamallık yaparak kazandım bu toprağı. Bu topraklar yok edilirse ben nereye gideceğim. Topraklarımı vermek istemiyorum, vermeyeceğim.” derken acı gerçeği çok güzel özetledi.
Pazartesi Adliye önünde Ordu Çevre Derneği bir basın açıklaması yaptı ve bu açıklamanın son cümlesi, “Doğanın ve yaşam alanlarımızın talan edilmesine karşı mücadelemiz sürecek.” biçiminde bitiyordu. Aslında her şeyi özetleyen de bu cümle.
HES’lerle başlayan yıkım, taş ocaklarıyla ve maden aramalarıyla ve işletmeleriyle devam ediyor. Bunların olacağı yıllar önce söylenmişti, yazılmıştı. Bu yıkıma, yok edişe, doğanın ve yaşam alanlarının ticarileştirilmesine yönelik tepkiler öbek öbek çoğalıyor.
“Olmadı, yeniden” diyenlere karşı halk da “mücadeleye devam” diyerek yanıt veriyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı