Her derdin tek ilacı ADALET
Coşkun Özbucak

Her derdin tek ilacı ADALET

Bu içerik 2866 kez okundu.
Reklam

Adalet yürüyüşçüleri sessiz ama etkili bir biçimde İstanbul’a yaklaştı. Her gün yürüyüşü karalamaya yönelik yapılan açıklamalar da gösteriyor ki, yürüyüş etkisini göstermiş.
Adalet Yürüyüşü, yaşamın demokratikleştirilmesi için kullanılan yöntemlerin hangisinin geçerli olduğunu da ortaya koyuyor. Sözde ‘adalet var’ diyenlere inat ‘adalet yok, adalet istiyoruz’ diyenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.
Hastalıkları tedavi etmek için tıbbi ilaçlara yöneliyorsak; ekonomik, kültürel, siyasi ve günlük yaşam biçimleri bakımından da ‘adalet ilacına’ sarılmak zorunda kalıyoruz. Adalet olmadan toplumsal yaşamın huzuru olmaz, her an sancılar içinde kıvranır dururuz. Bugün sancılarımızın tek nedeni tedavi edici adalet ilacını kullanamamamızdır.
Sağlık alanında yaşanan özelleştirmeler nedeniyle hastalar müşteri olarak görüldüğünden ilaçlar pazarlanıyor, hastalığa iyi gelir diye insan vücudu ilaç deposu haline getiriliyor. Toplumsal yaşama iyi gelir diye de sürekli ‘adalet ilaçları’ üretiliyor ama bu ilaçları alanlar daha çok rahatsız oluyor. Çünkü herkese aynı ‘adalet ilacı’ veriliyor. Bunu fark eden halk tepki göstermeye başladı ve her vücudun gereksinimi farklı farklı olduğundan herkes kendine uygun ‘adalet ilacı’ talep etmeye başladı. Toplumsal yaşam için ‘muska yazma’ dönemi bitti.
Adalet Yürüyüşçüleri yol boyu yeni üretilecek ‘adalet ilacı’ için çiçek toplayarak yürüyor. Çeşit çeşit çiçekler yan yana geliyor. Bu çeşitlilik eşit şartlarda harmanlandığında her derde deva olacak ilaç da bulunmuş olacak. Herkes kendi gereksinimi olan çiçeği topluyor. Şimdi dikkat etmek gerekir ki, yol boyu toplanan ‘çiçeklere’ zehir dökülmesin, zehirli gazlar sıkılmasın. Az kaldı yeni ‘adalet ilacının’ keşfine.
Aslında Adalet Yürüyüşçüleri, adaleti yok edenlerin de huzur içinde yaşamalarını sağlamak için yürüyor. Adaleti kendisince uygulayanlar, gece başlarını yastığa koyduklarında huzurlu uyuyabildiklerini sanmıyorum. Sürekli ‘Acaba yarın nasıl olacak?’ tedirginliğini yaşıyorlar. Gerçek tedavi edici ilaç hazırlandığında adaleti yok edenler de geceleri rahat uyumaya başlayabilecekler. Yani Adalet Yürüyüşçüleri herkes için adalet ilacı yapmaya çalışıyor.
Yol boyu toplanan çiçekleri yıpratmaya, kirletmeye çalışanlara da şaşmamak elde değil. Yürüyüşçüler, “Hak-Hukuk-Adalet” sloganından başka bir slogan atmıyorlar. Sağlıkta kullanılan tedavi edici ilaçlara karşı direnen mikroplar bulunduğu gibi, toplumda adalet için toplanan çiçeklere karşı da direnenler olacaktır. Çiçeklerin toplanmasından vaz geçmek olmaz.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!