Fındık Kurultayı
Coşkun Özbucak

Fındık Kurultayı

Bu içerik 2821 kez okundu.
Reklam

Tüm Köy Sen 12 Temmuz 2017 Çarşamba Günü saat 11.00 – 14.00 arası Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu’nda Tarım-Fındık Kurultayı düzenliyor. Sokakta “Ekim ve Hasat” adlı merkezi yayın organlarını dağıtarak kurultaya katılım çağrısı yapıyorlar.
Türkiye’de genel anlamda tarım, Ordu’da da fındık konusunda toplantılar düzenleniyor, tartışmalar yapılıyor ama hepsi üreticiler adına oluyor. Tüm Köy Sen üyelerinin dağıttığı yayın organlarından anlaşıldığı gibi üreticiler “Artık biz konuşacağız, ne olması gerektiğine kendimiz karar vereceğiz.” demeye başlıyor. Üreticiler yayı gerdi, oku fırlattı, hedefi vuracak mı zaman gösterecek. Önemli olan başlamak değil mi?
“Damlaya damlaya göl olur”, birdenbire büyümek, hedefe ulaşmak olmuyor. Zamanla, küçük küçük ama emin adımlarla ilerleyen kazanır. Tüm Köy Sen’in üreticilere seslenmesi de böyle. Kurultaylar, üreticilerin kendi geleceklerini tartıştığı ve ortak iradeyi gösterdiği toplantılardır.
Yeni fındık sezonu öncesi yapılacak olan bu kurultay güncelliği bakımından da önem taşıyor. Bakalım üreticilerin kendi düzenledikleri toplantı nasıl geçecek? Sorunun çözümünü başkalarından bekleme dönemi bitti. Şirketlerin tarım arazileri kiraladığı – satın aldığı dönemin başlaması nedeniyle üreticilerin gelecekleri için neler yapmaları gerektiğini tartışmaları da acil bir görev olarak karşılarında duruyor.
Tüm Köy Sen’in sokakta dağıtılan “Ekim ve Hasat” dergisindeki şu vurguya dikkat çekmek istiyorum. “Yediğimiz ekmekten giydiğimiz pantolona, izlediğimiz televizyondan cebimizdeki telefona kadar her şeyin fiyatı belli. Kim neyi satıyorsa fiyatını kendi belirliyor. Dünyada sattığı ürünün fiyatını belirleyemeyen tek kitle üretici köylüler. Ne biçtiğimiz buğday ne yetiştirdiğimiz hayvan, ne de topladığımız fındığın fiyatını biz belirleyemiyoruz. Emeği çeken biz, alın teri döken ama fiyatı tüccarlar, şirketler veriyor. Ürettiğimiz ürünün fiyatını biz belirlemek istiyoruz.”
Tükettiğimiz ne varsa böyle değil mi? Yalnızca bir pazarlık alışkanlığımız var o da küçük esnaflar karşısında. Küçük esnaflar da AVM’lere karşı var olabilmek için kâr haklarından indirim yapmak zorunda kalıyorlar. AVM’lerde etiket ne ise geçerli olan odur. Buna göre değerlendirdiğimizde üreticinin kendi ürettiği ürüne fiyat veremediğini görüyoruz.
Ordu’da yapılacak olan Tarım-Fındık Kurultayı bir damla olacak ve umarım (dileğim) damlalar göl olur. Üretici kendi emeğine, ürününe sahip çıkmadığı sürece mağduriyeti, devam edecektir. Görünen köy kılavuz istemiyor.
Kenarda durarak olmuyor. Tüm Köy Sen’in çağrısına kulak vermek gerekiyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!