Yabancı
Sevinç Erol

Yabancı

Bu içerik 1783 kez okundu.
Reklam

Yerinden yurdundan bir vesileyle koparılmış. Geri kalan yaşamınıza buradan devam etmeniz gerekiyor denilmiş göçmenlerimize. Ne kadar zor bir şey, kendi etnik kültürüne, alışkanlıklarına, dostlarına sırtını çevirip, tamamen farklı bir kültürün içerisinde yaşam mücadelesi verebilmek.

Aynı dili konuşmuyor, aynı dini inanca sahip değilsin ya da sahipsin her ne olursa olsun apayrı bir yaşam. Çağdaş ya da ikinci sınıf bir toplum hiç fark etmez. Bulunduğunuz toplumda yabancısınız. Kendinizi kabullendirme ve uyum safaları size kucak açmış durumda. Trajikomik bir o kadardır zor bir durum. Çözümlenmesi gereken bir çok sorunla boğuşurken o toplumun içinde insanlığınla sömürülmekte çabası. ,

Aslında modernize olmuş toplumlarda kavramlar net ve açıktır. Fakat gelişmekte olan toplumlarda ise kavramlar tamamen ilkel ( duygusal önyargılı kapalı )bir bakış açısına sahiptir. Yeni bir vatanda ilişik yaşamak gibi. Çağdaş, demokratik toplumlarda ‘azınlık hakları’ gibi ilkel kavramlar olmaması gerekir. Fakat azınlık haklarının kabulü, çoğunluk haklarının kabulüyle mümkündür. Kısacası; kendilerine ayrıcalıklı haklara sahip olduğunu düşünen azınlıklar bile bile tuzağa düşerler. Oysa yapılması gereken tek şey demokratik hakların talebi ve korunmasıdır. Ev sahibi konuk iletişimi gibi!

Kendini akılcı kabul ettiremeyen yabancılar, meydan okuma ve kimlik benimsetme mücadelelerine başlarlar. Aslında meydan okumak daha büyük meydan okumaları çağrıştıracağı hiç düşünülemez maalesef bu süreçte.

Bilgiyle, beceriyle, zekayla saygınlık kazanmak en doğrusu. Düşüncelerini farklılığının, kültür farklığının, geniş bir zenginlik olarak bakılamayıp önyargılı kalıplarla bakılması. Toplumların gelişime kendini kapatıp içsel rantları artışına sebebiyet vermektedir. Bir toplumu geliştirmenin ilk aşaması kişilerin birey olarak kendilerini geliştirip değiştirmesinden geçer.

Dünyayı değiştirmek istiyorsak daha huzurlu ve adaletli olmasını istiyorsak. İnsanların birbirlerine bakış açılarını değiştirmeden bu durumun değişmesini beklemek hayali bir yaklaşım tarzından bir adım ileriye taşımaz.

Bilmediğimiz, tanımadığımız, anlamadığımız hemen hemen her şey; korku, kontrolsüz savunma mekanizması, ilkel oyunları, sömürülme ve suiistimale açık yabancılaştırmayı doğurur.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!