Adalet=Demokrasi
Coşkun Özbucak

Adalet=Demokrasi

Bu içerik 2824 kez okundu.
Reklam

09 Temmuz 2017 Türkiye siyasi tarihinde yerini alacaktır mutlaka. “Hak Hukuk Adalet” talepli miting yapıldı günlerce süren yürüyüş sonrası.

Görüldü ki, yürüyerek yollar aşınırmış. Adaletsizlik, haksızlık, hukuksuzluk yıprandı. Adalet ve demokrasi talebi yeniden filizlendi, boy attı.

Yürüyüş ve mitingin tek sloganı, “Hak Hukuk Adalet” oldu. Yani kısaca, “Demokrasi” için mücadele öne çıktı.

Miting bitti, şimdi ne olacak? Kılıçdaroğlu, 10 maddelik bildirge okudu. Bu maddeleri eksik ya da fazla bulan olabilir ama bakıldığında 10 madde demokratikleşme için gerekli acil talepler. 20 Temmuz öncesine dönme talebi hiç değil. Çünkü 15-20 Temmuz öncesinde de “Adalet Hak Hukuk” talebi, yani demokrasi talebi vardı.

Mitingdeki “Son değil, başlangıç” vurgusu da önemli. Talepler belli, neler yapılması gerektiği de çeşitli biçimlerde vurgulanıyor. O zaman acil olarak il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle bir araya gelip “demokrasi” için emek harcamak gerekiyor. Yine öne çıkarılması gereken; dil, din, mezhep farkı gözetmeden demokrasi talebidir.

09 Temmuz mitinginde de vurgulanan “tek adam – tek parti rejimi” demokrasinin yok edilmesinin girişimidir. Bunun için güçlerin büyütülmesi hedeflenmeli ve yerel inisiyatifler oluşturulmalıdır. Kimseyi küçümsemeden, ortak paydaları öne çıkararak demokrasi için yan yana gelmeyi sürdürebilmek önemli. 09 Temmuz ruhunu yerellere taşımak Maltepe’de yan yana gelenlerin sorumluluğunda artık.

Yaz sıcakları artarken siyasetin de sıcaklığı artıyor. “Adalet” yürüyüşü ve mitinginde, inanç gruplarından kimlik gruplarına, taşeron işçiden kıdem tazminatı sorununa, kadından doğanın talan edilmesine kadar her konuda adalet istendi. İstemek, yeterli değil. Çünkü adalet kendi kendine gelmez, emek ister, mücadele ister.

Demokrasi için birlik adımı 09 Temmuz’da atıldı; bu yürüyüşü durdurmanın olanağı yok.

Bunlar olurken 15 Temmuz darbe girişiminin de birinci yılı doldu. Yeniden “demokrasi nöbetleri” başlatılacak ama “Hak Hukuk Adalet” yok diyenler suçlanarak. Bilinmeli ki, 09 Temmuz mitinginde bir araya gelenler 15 Temmuz darbe girişimine de şiddetle karşı çıktılar. Çünkü darbelerin demokrasi karşıtı olduğunu en iyi bu insanlar biliyor.

09 Temmuz mitingindeki konuşmalarla 15 Temmuz darbe karşıtı sözde ‘demokrasi nöbetinde’ yapılan konuşmalar karşılaştırıldığında kimlerin ötekileştirdiği, halkı karşı karşıya getirdiği görülecektir. Ortak dilin yakalanmasının yolu, “Herkes için adalet” söylemine karşı “Herkes için demokrasi” diyebilmektir. Bu zamana kadar olmayan şimdi olacak mı göreceğiz!

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!