Fındık milli ürün mü?
Coşkun Özbucak

Fındık milli ürün mü?

Bu içerik 2679 kez okundu.
Reklam

Fındık tartışılmaya başladığında eski alışkanlık söz olan ‘Fındık milli ürünümüzdür.” söyleyişleri hep olur. Bir sözcüğün başına ‘milli’ sözcüğünü eklediğimizde o ürün ya da kavram milli olabiliyor mu sorgulamıyoruz.
Bir ulusal kimliğe ait olan, onun yarattığı gelenek – görenek gibi değerlere ‘milli’ vurgusu yapılabilir ama sınırların ortadan kalktığı günümüzde ‘milli’ sözcüğünü kullanırken biraz daha özenli davranmak gerekiyor.
12 Temmuz 2017 Çarşamba günü Tüm Köy Sen’in düzenlediği Fındık Kurultayı’na katıldım. Orada bir üretici yaptığı konuşmada fındığın milli ürün olduğunu vurguladı ve milli tutumla destek olunması gerektiğini söyledi.
Üreticilerin konuşmaları bittikten sonra sonuç konuşmasını yapan Tüm Köy Sen Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Sedat Başkavak, millilik değerlendirmesine vurgu yaparak “stratejik ürün” kavramının kullanılmasının doğru olacağını söyledi.”Stratejik ürün” değerlendirmesini yaparken özetle şunları söyledi. “Milli ürün diye bir şey yoktur. Fındık yalnızca Türkiye’de olan bir ürün değil. Ürünler bir ülkeden başka ülkelere de yaygınlaşabiliyor. Bunun yerine “stratejik ürün” kavramını kullanmalıyız. Türkiye’de hiçbir ürünümüz “stratejik ürün” kapsamında değil. ABD’den AB ülkelerine kadar her yerde “stratejik ürün” belirlemeleri var. Bir ürün “stratejik” kapsamında olduğunda devlet üretiminden pazarlanmasına kadar her aşamasında destek olur. Bütçeden buna göre pay ayırır. AB’de bütçeden tarıma ayrılan pay yüzde 30 dolayında olurken Türkiye’de yüzde bir bile olamıyor.”
Kurultayda başka konuşmalar da oldu. Örneğin üreticilerin kendi çıkarlarını korumak için örgütlenmelerinin gerektiği kadar, kooperatifleşmenin zorunluluğu o kadar vurgulandı.
Tarım ülkesi olan Türkiye tarım ürünleri ihracatı yapmaya başladı. Tarımda emperyalist-kapitalist sisteme bağlanmanın sonucunu yaşıyoruz. Dünya Ticaret Örgütü aracılığıyla uluslararası tekeller (şirketler) Türkiye’nin kendileri için pazar olarak kalmasını sağlıyorlar. Tarım ürünlerine getirilen yeni Gümrük Vergisi indirimi de buna hizmet ediyor.
Dönelim yeniden fındığın milli olup olmadığına. Fındık fiyatında yabancı şirketler belirliyor. (yerli belirse de fark etmez). Gürcistan’da bile fındığa büyük destek var. Alan büyütüyorlar ve yeni yöntem ve teknikle dikim yapıyorlar. Biz hâlâ dededen kalma yöntemlerle fındık üretimine devam ediyoruz.
Fındık üretimi ve pazarlanmasında devlet ise piyasada hiç yok. Özellikle 2000 yılından bu yana bırakın destek olmayı, seyretmiyor bile. Üç maymunu oynuyor dense abartı olmaz.
Tüm Üretici Köylü Sendikası (Tüm Köy Sen) ilk adımı attı. “Ürünüme, emeğime, geleceğime sahip çıkıyorum” dedi. Acele etmeden emin adımlarla hem tartışmayı hem de üreticilerin birlikteliğini sağlamak için çaba harcayacak.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor