Müfredat değişikliği
Coşkun Özbucak

Müfredat değişikliği

Bu içerik 2435 kez okundu.
Reklam

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında uygulanacak olan müfredat programı açıklandı. Tartışma tartışma üstüne. Bırakın hükümet değişikliğini, Bakan farklılıklarında değişen müfredatlardan bıkmıştık. Şimdi aynı Bakan döneminde müfredatlar değiştirildikçe değiştiriliyor. ‘Kabak tadı verdi’ desek abartı olmaz.
Değiştirilen müfredatın içeriği konusunu tartışmayacağım. Çünkü adım adım yapılan değişiklilerin sonunda bunların olacağı belli idi. Şimdi atılan adım sonrası da nasıl bir ‘yeni’ müfredat hazırlığı yapılacağını tahmin etmek zor değil.
‘Evrim teorisi’ kavramının kitaplarda üç-beş paragraf olarak yer almasına tahammül bile edemeyenlerden demokratik, laik, bilimsel eğitim içerikli müfredat beklemek hayal olur zaten. İnsanların ibadetine kimse karışamaz, inanç özgürlüğünü savunmak insan hakkına saygıdır ama ilkokullarda, ortaokullarda öğrencilerin kullanabilmeleri için mescit açılmasını yasal zorunluluk haline getirmek inanç özgürlüğü değildir. Değildir çünkü çocukların şartlandırılması-yönlendirilmesi doğru değildir. Türkiye’de inanç grupları oldukça fazla. Mescitlerde bir inanç grubunun yönlendirme-şartlandırması olacağı için inanç özgürlüğüne aykırı bir uygulamadır. Okullarda mescit açmakla; mahallede, fabrikada, valiliklerde açmak arasında büyük fark bulunuyor. (Devlet dairelerinde mescidin olmasının doğruluğu yanlışlığı ayrı bir tartışma konusu)
Eğitim öğretim politikalarında belirleyici yöntem, öğrencilerin araştırıcı, sorgulayıcı olmalarını sağlamaktır. Kitaplarda tüm konular genel kültür biçiminde yer almalı ki, öğrenci merak ettiği konuları ayrıntılarını araştırabilsin. Kitaplardan kaldırılan konuların varlığını bile bilemeyecek öğrenci neyi araştıracak? Ama amaç araştıran değil, şartlanmış ve robotlaşmış öğrenci aracılığıyla ‘uysal-biat eden nesil’ yetiştirmek olduğu için adı ‘yeni’ kendisi çokkkk çoookkkk eski olan eğitim politikaları dayatılıyor, uygulamaya konuyor. Ayrıca kimi derslerin kaldırılması ya da ders saatlerinin azaltılması da bir amaca yönelik adım oluyor
Tutar mı böyle bir müfredat? Yamana yamana günümüze kadar gelen müfredat ‘yeni’ yamalarla uzun süreli olamaz. Kendi ömrünü tamamlayan torbaya vurulan yamanın yararı olmaz.
Yapılması gereken, dünyadaki gelişmeleri de kapsayacak bir değerlendirme sonrası, ülkenin kendi özelliklerini de içinde barındıran kapsayıcı; demokratik, laik, bilimsel bir müfredat oluşturmaktır. Sorgulamayı, araştırmayı engelleyen eğitim modellerini uygulamaya koyanlar öncelikle kendi ülke insanına, genelde de insanlığa kötülük yapmış olurlar.
Alışkanlık haline getirilen müfredat değişikliğinin devam etmeyeceğinin garantisi de yok. Bakmışız 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı içinde adı ‘yeni’ kendisi eski bir uygulama ile karşı karşıya da kalabiliriz.
Kalıcı bir eğitim öğretim politikası için, çeşitli görüş ve önerilerden neden bu kadar korkuluyor-çekiniliyor anlaşılır değil.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!