Karamsarlık
Coşkun Özbucak

Karamsarlık

Bu içerik 2785 kez okundu.
Reklam

Günlük yaşam sürüyor da insanlardaki karamsarlık ne durumda? Nerede, ne konuşulursa konuşulsun; ne yapılmak istenirse istensin olumsuz bakış açıları, düşünceler, duygular öne çıkarılıyor.

Karamsarlığın yükselme gösterdiği zamanlarda inadına umut dolu bakışlar ve düşünceler de o oranda yükselmesini hissettiriyor. Kar altından yükselen kardelenler gibi ışığa yükselmeye devam ediyorlar.

Geleceğin umudu bu kardelenler değil mi? Zaman zaman kardelenleri koparmak isteyenler oluyor. Hem de bu güzelliği yok ederken kendilerince haklılık payı çıkararak. Kardelenin görüntü kirliliği yarattığını iddia edenleri de gördük. Böyle bir ortamda karamsarlığa düşenleri de anlamak zorundayız.

Karamsarlık içinde olanlara kızıp kenarda duranlar da yok değil. Kızılacaksa bunlara kızmak gerekir. Masa başında çözüm üretenleri çok gördü bu memleket. Terlemeden, yorulmadan, karlarda dolaşmadan kardelenleri koruyabilmenin olanağı yok.

24 Temmuz gazeteciler için önemli bir gündü. Tesadüf mü bilmiyorum ama 24 Temmuz’da Cumhuriyet gazetesi davası da görüldü. Basın özgürlüğü yargıda idi. Sonuç ne olacak göreceğiz ancak nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın kardelenlerin karları delerek ışığa yükselmesi devam edecek. İnsan düşündüğüne göre, düşündüğünü ifade de edebilecektir. Bunu engellemenin hiçbir yolu, yöntemi yok. Bazı yol ve yöneteme başvurulsa da tutmadığı anlaşılıyor, görülüyor.

Yaşanılan sıkıntılar, zaman zaman karamsarlığa tavan da yaptırıyor. Belki istenen de bu. Karamsarlık batağına düşenlerin kurtulamayacağı sanılır ama tutmuyor. Kararlılıkla umudunu yitirmeyenlerin enerjisi karamsarlık batağını kuruttuğu gibi, karanlığı ortadan kaldırabiliyor. İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle dolu.

Umut, geleceğin mayasıdır. Umudu yitirmeden olumsuzluklara karşı direnç göstermek gerekiyor. Yarını yaşanabilir yapmanın başka da yolu yok.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!