Bağımsızlık ve demokrasi
Coşkun Özbucak

Bağımsızlık ve demokrasi

Bu içerik 2834 kez okundu.
Reklam

Önemli iki kavrama birer örnek vermek istiyorum. Bağımsızlık ve demokrasi için dünyada öyle çeşitli anlayışlar ve mücadele yöntemleri var ki, seç seçebildiğini. Ancak algıları altüst edenler de yok değil.
Bağımsızlık konusunda Filistin’i örnek vereceğim. Filistin’in bağımsızlığının yok edildiğini ve İsrail işgali altında olduğunu kabul etmeyen yok. Ama soruna yaklaşım farklılığı var. Filistin’in bağımsızlığı İslam-Yahudi çelişkisine bağlanıyor. Hıristiyan-İslam çelişkisini de ekleyerek uluslararası desteğin İsrail’e olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Böyle olunca da Filistin’in bağımsızlığı güme gidiyor. Bağımsızlığın inanç farklılığıyla ilgisi yok. Yalnızca etkileyici özelliği olur. Asıl sorun emperyalizmdir. Emperyalizmin Ortadoğu’yu şekillendirme politikalarıdır. Hangi inanç grubu olursa olsun “ulusların kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesine” saygı göstermek zorundayız. Filistin devletinin niteliğinden çok, Filistin devletinin varlığı ve bağımsızlığıdır önemli olan. Filistin’in bağımsızlığı dini farklılıkları kaşıyarak elde edilemez. Tek yol, emperyalist oyunlara, işgallere karşı olabilmekte. Emperyalizme karşı olmayanlar işi sulandırarak, sorunu inanç farklılıklarının içine hapsetmekteler. Hatta iktidarlar, Filistin sorununu kendi ülkelerindeki iç politikanın aracı olarak kullanılmaktalar.
İkincisi de demokrasi sözcüğünü allayıp pullayıp demokrasiden uzaklaşılmasıdır. TBMM İç Tüzük değişikliği yapıldı. Referandum sonrası milletvekili sayısı 600 oldu. Bu durumda ülkede demokratik hak kazanımı artacak mı yoksa tersi mi olacak? İç tüzükle milletvekillerinin düşüncelerini söyleyebilmesinin engellenmesi yanında konuşma süreleri de kısalıyor. Bu durumda değil 600, 1000 milletvekili olsa bile bir anlamı olmaz. Demokrasi milletvekili sayısıyla ilgili değil. Milletvekili sayısı 100 de olabilir, önemli olan milletvekilinin ‘vekillik’ görevini yerine getirebilmesidir. El kaldırıp indirmekle milletvekillik olmuyor.
Demokratik zenginlik (demokrasi) için birinci koşul, OHAL’in kaldırılmasıdır. OHAL varken demokratik haklardan söz etmek gerçekleri tersyüz etmek demektir.
Bağımsızlık ve demokrasi ‘keyfiliklere ve kişilere göre biçimlendirilemez. Bağımsız bir ülke olmak için bayrağın, demokrasi için de seçim ve meclisin olmasını yeterli göremeyiz. Bunlar birinci maddedir. İkinci, üçüncü… maddeler yoksa birinci madde insanları yanıltmaya yarayan araçlardan biri olur.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!