Fındık yandı kül oldu
Coşkun Özbucak

Fındık yandı kül oldu

Bu içerik 1005 kez okundu.
Reklam

“Fındık ne kadar olacak?” sorusu her yıl sorulur ve fındık politikası bunun üzerinden şekillendirilmeye çalışılır. Amaç ana tartışmayı dikkatlerden kaçırmak mutlaka.
Fındık az ya da çok olması bu zamana kadar gösterdi ki, üreticiyi ilgilendirmiyor. Çünkü az da olsa çok da olsa belirleyici hep alıcılar oluyor. Fındık çok olduğunda üreticinin cebine giren para artmıyor ki, fiyat daha da düşük tutularak yine üretici mağdur ediliyor. Fındıkta sorun fındığın az ya da çok olması değil.
“Bu yıl fındık fazla, fiyat düşük olur.” algısı yaratılmaya çalışılıyor. Hem fındık üretimi artırılsın deniyor hem de fındık çok olduğunda para etmiyor. O zaman üreticinin üretimi artırmasına gerek kalır mı? Üretici, fındık az olduğunda çok olduğu zamanda kazanacağı parayı kazanıyor. O zaman masrafını artırmasına gerek var mı?
İşte fındıkta sorunu fiyat üzerinden ele alırsak, karşımıza bu denklem çıkar. Oysa üretici ürünün artması için çaba harcadığında daha fazla kazanabileceğine inanmalı, güven verilmeli. Yani fiyatın belirlenmesi için geçerli ve doğru olan yöntem kullanılmalı. Maliyet, kâr hakkı ve geçim standardı gibi.
Fındık çok olacak, deniyordu ama iş tersine döndü. Fındık yandı, kül oldu. Gittiğim yerlerde ben de gördüm, fotoğraflarını çektim. Kimilerini de sosyal paylaşım sitelerinde gördüm. Her tarafta fındığın yandığı anlaşılıyor. Bundan Türkiye zararlı çıkıyor biline.
Fındığın yanmasına geçici bir olay olarak bakılmazsa kazançlı çıkarız. İstanbul’u altüst eden yağmur ve dolu yağışının nedenleri ile fındığın yanmasının nedenleri birbiriyle bağlantılı. Artık kendi geleceğimizi yok ediyoruz el ele vererek. İklimi değiştiriyoruz. Hem de “Küresel ısınma” tartışması yapa yapa. Böyle giderse ben diyeyim 10, siz deyin 20 yıl sonra Karadeniz’de fındık üretimi göremeyeceğiz belki de. Bu konuda önlem alınıyor mu? Hayır. Kuraklık kapıda. Kısa köklü olan fındık dalları bu kuraklığa nasıl dayanır? Ya da adına dal biçimi mi deniyor, sulamalı tarım mı deniyor nasıl olacağı ve devletin bu politikada nerede olacağı da tartışılmalı.
Kısacası, fındık denildiğinde akla fiyat gelmemeli. Türkiye’nin tarım politikası Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve tekellerin politikalarına uygun biçimde planlandığında şu an devam eden süreç, fındık üreticilerinin yoksulaşmasının hızlanmasını ve kendi topraklarında tarım işçisi olarak yaşamların sürdürmelerine neden olacak. Bu tehlikeyi önlemek için kimler nerede duruyor, ne düşüyor bunu tartışmak gerekiyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!