Kurul Kalesi’ndeki tahminler
Coşkun Özbucak

Kurul Kalesi’ndeki tahminler

Bu içerik 2844 kez okundu.
Reklam

Kurul Kalesi’ndeki arkeolojik kazılar umutları büyütürken alt tarafta dinamitli patlatma ile çalıştırılan taş ocağı de devam ediyor.

Geçen hafta yerel gazetelerde ‘müjdeli haber’ yer aldı. Haberden bölüm şöyle: “Prof. Dr. Şenyurt yaptığı açıklamada, 570 rakımda kazı çalışmalarının büyük titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan Ordu Kurul Kalesi’ndeki çalışmalara oldukça önem verdiklerini belirten Şenyurt, yüzde 30’u ortaya çıkarılan kalenin tamamını gün yüzüne çıkarma noktasında kararlı olduklarını dile getirdi.

Şenyurt, daha önce piknik alanı olarak kullanılan alanda, 2010’dan itibaren sürdürülen arkeolojik kazılarda kendilerinin de beklemediği sonuçlar ortaya çıktığına işaret ederek şöyle konuştu: “Kazılar devam ettikçe buranın arkeolojik potansiyelinin oldukça büyük olduğu anlaşıldı. Daha ilk yılda yaptığımız kazılarda kalenin taş temellerine ve taş duvarlarına ulaşmayı başardık. Her yıl büyük bir özveriyle yürüttüğümüz kazılar sonrası tarihi kale yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Haberde geçen cümleler mutlaka Sayın Şenyurt’a aittir. Haberde bazı cümlelerin altını ben çizdim. Dikkat çekici vurgulardan biri, “Kendilerinin de beklemediği sonuçlar” bölümü. Araştırmalar kesin bilgi ile yapılmaz. Adı üzerinde araştırma yapılıyor. Tarihi bilgiler ışığında olasılıkları da içinde barındırarak çalışmalar özenle sürdürülür. Kurul Kalesi’nde de yapılan bu. Kazı sonrası hepimiz şaşkına döneceğiz belki de. Sayın Şenyurt kazının 15 yıl daha sürebileceğini söylüyor. Ortaya neler çıkacak kim bilir.

Benim dikkat çekmek istediğim konu tam da bu görüş doğrultusunda. 15 yıl sonra ortaya çıkabilecek gerçeklere zarar verilmemesi için bazı önlemler alınması gerekmiyor mu? Örneğin Kurul Kalesi’nde ilk ortaya çıkarılan ve önü kapalı olan merdivenlerin nereye kadar gittiğini biliyor muyuz? Bu konuda tarihi olaylar ve kalelerin özellikleri nedeniyle düşüncelerini (tahminlerini) dile getirenler az değil. Çoğunluk, bu merdivenin yer altına doğru dolanarak Melet Irmağı’na indiğini söylüyor. Doğru mu yanlış mı kesin bir şey söylenemez ama olasılık var. O zaman 15 yıl sürecek bir çalışma nedeniyle bu olasılık ciddiye alınması gerekmiyor mu?

Kurul Kalesi’nin alt tarafında hızla çalışmalarını sürdüren taş ocağının aşağıya inen merdiven varsa zarar verme olasılığı yok mu? Yani bu olasılık nedeniyle Sayın Şenyurt bir rapor hazırlasa ve Bakanlığa sunsa taş ocağının tehlikesini önleme olanağı olmaz mı?

Benimkisi de bir düşünce. Sayın Şenyurt’un ‘olasılığı’ nedeniyle bunları söylüyorum. Sayın Şenyurt’un beklemediği sonuçlar ortaya çıkıyorsa, belki de daha neler çıkacak. Ortaya çıkabilecek ‘yeni bulguların’ zarar görmemesi için Kurul Kalesi’nde SİT alanı olmayan yerlerde de ‘zarar verme olasılığı olan’ çalışmaların durdurulması gerekmiyor mu? Bu konuda Sayın Şenyurt’un yapabileceği bir şey yok mu?

 

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!