Ünye Çamlık’ta ortaya çıkanlar
Coşkun Özbucak

Ünye Çamlık’ta ortaya çıkanlar

Bu içerik 2822 kez okundu.
Reklam

Ünye Çamlık’ta Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen bir proje gereği ağaçların kesilmesi ortamı gerdi. Yapılanlar, söylenenler bazı gerçekleri ortaya çıkardı.

Ünye’nin sembolü olan Çamlık’ta yapılmak istenenler ‘betonlaşma’ anlamına geldiği için Ünyeliler bir bütün olarak duyarlılık gösterdiler, fındık hasadı zamanı olmasına karşın yüzlerce insan Çamlık’a sahip çıkmak için bir araya geldi.

Çamlık’a sahip çıkmak için eylem kararı alınması üzerine (Ünye’deki tüm parti ve kitle örgütleri) Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz Meclis oturumunda yaptığı açıklama ile projenin iptal edildiğini söyledi.

Açıklama bir gerçeği ortaya çıkardı. Yapılacak olanlara halk onay vermiyor. Birlik ve beraberlik içinde olunduğunda başarı da kendiliğinden geliyor. OBB Başkanı Enver Yılmaz’ın yaptığı açıklama nedeniyle Ünye Kent Konseyi ve kimi partiler Çamlık’ta yapılacak olan etkinliğin iptal edildiğini duyursa da her kesimden yüzlerce insan kendi iradeleriyle Çamlık’ta toplandı. Özellikle “Açıklama yapıldıysa uygulamasını görmek istiyoruz. Buradaki kapalı alan sökülmelidir.” vurgusu dikkat çekici idi. Toplananlar, denetimlerini sürdüreceklerini dile getirdiler. Ünyeliler birlik ve beraberlikleri sayesinde doğal parklarını korudular.

OBB Başkanı Enver Yılmaz’ın projeyi iptal duyurusu Ünyelileri sevindirdi ama açıklama içinde yer alan vurgular herkesi üzdü. Açıklama içinde (ben de dinledim) Ünye Çamlık alanında “ Sarhoşların, berduşların ve Çingenelerin” dolaştığını söyledi.

Yapılan eylem ve etkinlikler hoşumuza gitmeyebilir. Eleştirebiliriz de ama bu eleştiri yapılırken dikkat etmek zorundayız. Çamlık’ta “sarhoşların ve berduşların” dolaşma hakkı yok mu? Dolaşırken oluşabilecek olumsuzluğu engellemek de emniyetin görevi. Bu konuda farklı değerlendirmeler yapılabilir ama kimseye alan yasağı getiremeyiz. Oysa herkes biliyor ki, Çamlık’ta aileler yürüyüş ve pikniklerini güven içinde yapıyorlar. Çamlık’ın doğallığını bozmadan yeni düzenlemelerin yapılmasın gerekliliğine inanıyorlar.

Konuşmada olmaması gereken tehlikeli sözcük, “Çingeneler”. Çingene bir kimlik olduğuna göre, benzetmeler yaparken dikkat etmek zorundayız. Egemen anlayışın diğerlerini olumsuzlamak için kullandığı (eğitim verdiği) dil alışkanlık haline geliyor. Enver Yılmaz’ın kullanması da böyle. Bilinçaltına yerleşen bir kavram. Umarım bu konuda bir ‘özür’ açıklaması yapar.

Örneğin, “Kürt çalıyor, Çingen oynuyor” sözü de var. Gürültü ve kargaşayı anlatmak için. Bu da ayrımcı ve düşmanlaştırıcı bir ifade değil mi? Tüm ulusal kimliklerin içinde iyi de kötü de yok mu? Hırsız, namussuz, disiplinsiz, tecavüzcü, dolandırıcı, katliamcı, şiddet yanlısı yanında sevecen, yardımsever, bölüşücü, dayanışmacı her ulusal kimlikte ve inançta olan özelliklerdir. Önemli olan olumsuz niteliklerin ortadan kaldırılması için şartların oluşturulmasıdır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!