Çözüm TMO mu?
Coşkun Özbucak

Çözüm TMO mu?

Bu içerik 995 kez okundu.
Reklam

Üreticinin bahçede olduğu süreçlerde fiyat tartışmaları olağan hale geldi. “Fiyat ne olacak? TMO piyasada olacak mı?” soruları havada uçuşuyor.

Piyasaya fındık indi inecek aşamasındayız ama fiyat konusunda belirsizlik sürüyor. Fındıkta yaşanan sorun yalnızca fiyatmış gibi bir algı yaratıldı. Bazen kapalı kapılar adında, bazen de üretici dışında kim varsa bir araya gelip fiyat ve fındık politikası üzerine tartışıyor. Hükümet de ‘seyrediyor’ gelişmeleri.

Geçen hafta fiyat ve TMO konusunda Tüm Köy Sen Ordu Şubesi bir basın açıklamasında “Üretici ürününü kimin alacağını değil, emeğinin ve ürününün değerinin karşılığını alıp alamayacağıyla ilgileniyor.” vurgusu yapmıştı. Üretici açısından doğru bir belirleme. Üreticinin bir bölümü bahçede, bir bölümü harman da, bir bölümü de bahçeye girme hazırlığı yapıyor. Bu şartlarda üreticinin fiyattan başka düşünebileceği konular alt sıralarda yer alıyor, bu da doğal.

TMO tartışması sürüyor. ‘Gerekirse TMO devreye girebilecek.” açıklamaları yine gündemde. Ne demek ‘gerekirse’ vurgusu? Şu an gerekmiyor mu? Gereklilik neye göre belirlenecek? Geçen sezon da TMO devreye girebilir dendi ama nedense sezon sonunda amacı da tartışmalı biçimde piyasaya girdi. Hem de 10 TL fiyatla!

Devlet üreticinin mağduriyetini (dolayısıyla da Ordu ekonomisini) gidermek istiyorsa kararı bir hafta içinde vermeli ve fiyatı da en az 15 TL olarak açıklamalı. TMO’nun devreye girmesi gecikirse il dışından Ordu’ya gelen ve fındığını toplayıp geri gitmek zorunda kalanlar ‘emanete’ bırakmak zorunda kalacaklar. Bu da tüm üreticileri olumsuz etkileyecek. Yine gereksinimi nedeniyle az da olsa fındığını satmak zorunda olanlar da var. TMO 15 TL fiyatla fındık almaya başlarsa ürecinin mağdur olması bir ölçüde (geçici olarak) engellenmiş olur.

Artık üretici de biliyor ki, yaşamın her aşaması siyaset. Ekonomiden kültüre, eğitimden sağlığa, çevreden yatırımlara atılan her adım siyasetten ayrı düşünülemez. Hatta imamlara nikah hakkının verilmek istenmesi de siyaset gereği değil mi? Bu nedenle üretici fındıkta yaşadıkları sıkıntının nedeninin de siyasetin bir yansıması olduğunu bilecek. İzlenen ekonomik politikaları belirleyen siyasi iktidar olduğuna göre üretici, gerçekle yüz yüze kaldı.

Fındık fiyatı, siyasi farklılıklarla bir arada yaşayan tüm üreticiyi etkiliyor. İktidar partisine oy verenlerin fındığına fazla fiyat vermiyorlar. Üreticilerin sıkıntıları ortak, bu nedenle de ortak duruş sergileyebilmeyi başarabilmelidir.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!