Gelelim asıl niyete
Coşkun Özbucak

Gelelim asıl niyete

Bu içerik 2836 kez okundu.
Reklam

“Üreticilere müjde, Hükümet TMO aracılığıyla beklenen fiyatı açıkladı.” demeyi çok isterdim ama olmadı. Kendi adıma böyle bir açıklamayı hiç beklemedim, yalnızca olması gerekeni vurguladım. TMO’nun açıkladığı fiyat, izlenen tarım politikalarının gelişiminin ne olduğunu görmeyen gözlere gösterdi, hem de gözünün içine sokarak.

TMO’nun 10 TL’ye fındık alma kararını veren Hükümete oy verenlerin bile kızgın olduğunu biliyorum. Bazıları fındık fiyatı tartışılırken konuyu FETÖ’ye götürmeye çalışsa da artık mızrak çuvala sığmıyor. Üretici ekmeğinin peşinde.

TMO’nun 10 TL fiyatı fındık tekellerinin lehine oldu. Artık fındık tekelleri, “Sayın üretici, TMO (devlet) fiyat belirledi. TMO’nun aldığı 1 kg fındık 10 TL ise, bizim 8 TL de aynı fiyat demektir. Bakın, devletin hesabına göre fındığın değeri bu oluyor.” diyebilecektir. Hükümetin kimin çıkarına göre karar vermiş olduğu daha iyi anlaşıldı.

TMO, fiyat açıkladı da asıl amaç nedir? TMO üreticilerin mağduriyetini gidermiş mi oldu? Yoksa üreticinin fındıktan umudunu kesmesini sağlayıp bahçelerin tekellerinin eline geçmesinin altyapısını mı oluşturuyor? Şirketler, ‘örnek bahçe’, ‘uygulama bahçeleri’ adı altında arazide. Bunlar sözleşmeli tarımın ilk ayakları. Fiyatlardan hoşnut olmayan üretici (köylerde yaşayan da az) umudunu bitirip toprağını kiraya vermeye zorlanıyor. Süreç içinde görülecek ki, tarım çiftlikleri ile karşılaşmaya başlayacağız. Üretici, kendi bahçesinde işçi olarak çalışacak. Bu konuda atılan adımlar ortada.

Bu mu üreticileri mağdur etmemek? Bu mu üreticilere sahip çıkmak? TMO ile oynanan dramatik oyun bitmeli. Oyun sahneye konabilir de önemli olan oyuna seyirci olarak gidenin olup olmaması. Artık, aynı oyunu hem de aynı oyunculardan izlemekten bıkılmadı mı? Oyunda sahnelerde bir değişiklik de yapılmıyor. Dekor da dökülmüş ama sahnedeki görüntüyü eskiyen dekorlarla ‘yenileştirme’ gayretine aldanmaya – yanılmaya devam mı edilecek?

Elde bir oyuncak var ya, kullan kullanabildiğin kadar. Çocuklara istediğini yaptırmak isteyenlerin elma şekerini kullanması gibi Hükümet de TMO’yu üreticileri oyalamak, iş yaptığına inandırmak için kullanmaya çalışıyor. Üretici de yerse…

Artık asıl amaçları tartışmaya başlayalım. TMO; bir oyalama, yalancı bahar yaratma aracına döndü. Bu araç bir bombaya da dönüşebilir. Elinde patlayanın vay haline.

Sonuçta, TMO’nun 10 TL’ye fındık alacağının açıklanması ile üretici perişan edilmeye devam ediliyor demektir.

Bakalım ne olacak?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!