Fındık üreticisi kimler oluyor?
Coşkun Özbucak

Fındık üreticisi kimler oluyor?

Bu içerik 2041 kez okundu.
Reklam

Fındık fiyatından memnun olan üretici yok. Her yerde homurdanmalar egemen. Ancak özellikle masa başında ve sosyal paylaşım sitelerinde vurgulanan kimi cümlelere anlam veremiyorum.
Ortalıkta “Fındık üreticileri sessiz” vurgusu dolaşıyor. İlginç olan da üreticileri sessizlikte suçlayanlar da fındık üreticisi. Ordu’da (Karadeniz’de) yalnızca fındıkla geçimini sağlayan aile sayısı ne kadar bilmiyorum ama parmakla sayılacak kadar azdır mutlaka. Benim tanıdığım aile 3-5’i geçmiyor. İşçi, kamu emekçisi, esnaf olanlar da fındık üreticisi.
Kamu emekçisi ve işçi olarak bir sendikaya, mühendis, esnaf olarak bir odaya üyedirler. Yani örgütlü olmanın önemini bilirler ama nedense bu kişiler fındık üreticisi olduklarını düşünmezler ve fındık üreticilerini sessiz kalmakla suçlarlar. Bir de hükümet partisine şu kadar oy çıktı diyerek tepki gösterirler. (Bu eleştirim geneldir, böyle olmayanlar da az değil) Yani fındık üretici olan ama başka meslek grubuna bağlı olanların kendisini fındık üreticisi olarak görmeyip başka fındık üretici aramasını eleştiriyorum. Başkalarını suçlayacak, eleştirecek yerde ‘Ben ne yapıyorum.’ diye kendimizi sorgulamamız gerekir.
Yalnızca fındıkta değil, tüm konularda böyle değil mi? Dert yanarız ama kendimiz taşın altına elimizi sokmayız. Birileri gelip kurtaracak diye bekleriz. Ama kimse gelmez. ‘Bizi’ kurtaracak olan ‘kendimiz’ olduğunu unutmamak zorundayız.
Diğer bir tartışılması gereken konu da uygulanan fındık politikalarının üreticiyi mağdur ettiğini söyleyenlerin yan yana gelmeyi başaramamasıdır. Fındık üst tavan fiyatının açıklanması sonrası hoşnutsuzluklarını dile getiren parti, sendika, oda vb. kuruluşların pratik adım atmaları gerekmiyor mu? Esnafın hem fındığı var hem de fındık üreticisinin harcadığı paraya bağımlı. Başta üretici köylüleri mensubu bulunduğu üretici kuruluşları olmak üzere esnafından mühendisine, doktoruna; odası, sendikası; Ordu ve Karadeniz’de kim varsa fındık için bir araya gelmeyeceklerse ne yapacaklar?
Kendisinin üretici örgütü olduğunu iddia edenler, bir araya gelerek üreticilerin mağduriyetini sonlandıracak önlemlerin alınmasını sağlamak zorunluluğu hissetmiyor mu?
Fındık tavan fiyatı açıklanana kadar fındık alıcıları (tekeller) ve hükümet yetkilileri sürekli toplantılar yaptılar. Her toplantıda üreticiye umut verdiler, inandırlar. Sonunda her zaman olduğu gibi toplantıyı yapanlar kârlı çıktı. Bu da doğal değil mi? Fındık-çikolata tekelleri yaptıkları toplantılarda üreticinin çıkarına neden planlama yapsınlar? Oyalamak için kullanmayı ihmal etmeden, kendi çıkarları belirleyici oluyor.
Bu gerçeklik karşısında üretici kuruluşları birbiriyle olan farklılıklarını öne çıkarmadan üreticinin çıkarları için bir araya gelmekten başka seçenekleri yok. Yan yana gelmeyi yokuşa sürenler, fındık tekellerinin çıkarına hizmet ettiklerini de bilmeliler.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı