Şimdi ne olacak?
Coşkun Özbucak

Şimdi ne olacak?

Bu içerik 2832 kez okundu.
Reklam

Bayrama yaklaştık, günler var da diyemiyoruz. Saatler kaldı demek kadar yakın. Adı BAYRAM. İnsanların sevinçli olmasını, kucaklaşmasını içinde barındıran; küçüğüyle, büyüğüyle kaynaşıldığı günler.
İki kesim bayrama saatler kala hüsrana uğradı. Şimdi ne olacak?
Kamu emekçilerine ve emeklilere yapılan ARTIŞ, evlere şenlik. Yüzde 4… Enflasyonu bile kurtaramadı. Yetkili ‘sendika’, Hükümetin teklifine kart çıkarttı ama sonra ortaya çıktı ki, kartı kendilerine çıkarmışlar. Oyun dışı kalarak (kamu emekçilerini teslim ederek) maçı hükmen yenik bitirdiler. Burada Memur-sen’in teslimiyetçi ve Hükümet yanlısı tutumlarının nereden kaynaklandığı üzerinde durmayacağım. Konumuz kamu emekçilerinin ve emeklilerin mağduriyeti.
Fındık fiyatı konusunda da Hükümet tek taraflı olarak üreticileri fındık-çikolata tekellerine teslim ederek mağduriyete neden oldu. Kime dokunsan ‘ah’ diyor. Üreticinin sabrı taştı taşacak. Hem Ziraat Odaları hem de Tüm Köy Sen yaptıkları açıklamalarla Hükümete seslenerek, kararını üretici lehine yenilemesini istedi. Hükümet bu sesi duyar mı bilemiyorum. Ama Karadeniz milletvekillerinin suskunluğu aslında ‘duymazlıktan’ geldiklerini gösteriyor.
İşçi grevleri yasaklanıyor, yenileri kapıda. KHK’lerle ihraçlar artıyor. Hele taşeronlar unutuldu gitti. Seçimin en önemli vaatlerinden olan ‘taşeronluğun kaldırılması’ geçmişte kaldı, tarih oldu.
Ülkenin her tarafında tarım arazileri, yeşil alanlar ‘rant’ uğruna talan ediliyor. Faaliyetin olduğu yerdeki halk rahatsız.
Okulların açılmasına günler kaldı. Eğitimin içeriği (müfredat) sürekli değiştirilerek ‘karanlığa’ geçişin yolu yapılıyor. Türkiye’deki demokratik, laik eğitim mücadelesi sürüyor. Demokratik, bilimsel, laik olmayan eğitim sistemi daha da kötüleştiriliyor. Eskiyi savunmak zorunda bırakılıyor insanlar. Sınav sistemi altüst oldu. Eğitimde özel okullara katkı, devlet okullarına katkıyı öyle solladı ki, devlet okulların hızı 30 km, özel okullarınki 180 km. Eğitimde kalite yerlerde sürünüyor. Güven ortadan kalktı.
Sağlıkta ‘devrim’ adıyla başlatılan süreçle devlet hizmeti tamamen ortadan kaldırılıyor. Neredeyse ciğerimize çektiğimiz her nefesten para alacaklar. Devlet hastanelerini yok eden yeni özelleştirme saldırısı şehir hastaneleri projesi Ordu kapılarına da dayandı.
Ortadoğu, AB tartışmaları hep başka.
Bunlar gündemin birkaç başlığı. Türkiye’deki tartışmaları takip etme olanağı da kalmadı. Tüm sorunların kaynağını iyi belirleyebilirsek çözüm noktasında anahtar bulunabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!