Taşeron
Coşkun Özbucak

Taşeron

Bu içerik 2889 kez okundu.
Reklam

 

Haziran 2015 Genel Seçimlerinde umduğunu bulamayan AKP, Kasım 2015 Genel Seçimlerinde ‘yeni’ vaatleri bir bir sıraladı. Bunlardan çok tartışılanı yukarıda fotoğrafı olan afişti. “Taşeron işçilere kadro” sözü verilmişti. Seçim bitti, söz de unutuldu. AKP İktidarı unuttu da, sanki taşeron işçiler unutmadı verilen sözü. Sendikalar da ‘anımsatmak’ için bir şey yapıyor mu tartışılır.
Son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal, gerçeği dile getirdi.“ Açık söyleyeyim; işin içinden çıkamadık, yani asıl iş nerede başlar, yardımcı iş nerede başlar, onu da kestiremedik. En sonunda onun için ‘bunun içinden çıkılması mümkün değil, bütün arkadaşlarımız bakımından bu çalışmayı yapmamız gerekir.’ dedik.”diye açıklama yaptı.
Bu açıklama ile de seçim dönemindeki söz verişlerin ayakları havada olduğu ortaya çıkıyor. “Taşeron işçiye kadro” derken zaten hükümet olan yetkililer, araştırma yapmadan mı söz verdiler? Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklaması seçim zamanı verilen sözlerin “aldatma-yanıltma-etkileme” amaçlı olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda taşeron işçilere ne düşündüklerini sormak gerekir.
Ülkedeki ekonomik sistemin gidişi, bırakın taşeron işçilere kadro vermeyi; kadrolu işçi ve memurların iş güvencesini yok etmeye yönelik. Yapılmak istenen yasa değişiklileriyle ‘sözleşmeli personel’ uygulaması kapıda. Bakan ya da hükümet yetkilileri ne derse desin taşeronlara ‘kadro’ vermeyecekler. Taşeronları sonu gelmez ‘hayallerle’ oyalamaya çalışıyorlar.
Hükümetin gündeminde “taşerona kadro” olmadığı gibi, kadroluları sözleşmeli yapma planı var. Bu gidiş önlenebilir mi? Umutsuz olmamak gerekir. Tek koşul; taşeronların, işçilerin ve memurların kendi güçlerine inanmalarıdır. Ancak birlikteliklerini sağladıklarında başarılı olabilirler.
Seçim döneminde neler neler söylenmedi ki, yapılması gereken işlerden biri de verilen sözlerin takipçisi olmak. Seçimden seçime ‘demokrasicilik’ oynamanın zamanı değil. Demokrasi ve hak talebi her gün geçerlidir.
Şimdi “Taşerona kadro” için seçimi beklemek mi gerekiyor?
………
Bu arada fındık üreticileri de hakları için sokağa çıkmaya başlıyor. Tüm Köy Sen çağrısı ile bugün saat 12.00’de Tahıl Pazarı Meydanı’nda olacaklar. Haklarını istiyorlar. Tarihi bir söz var: “Hak verilmez, alınır.” diye.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!