Gündem tekleştiriliyor
Coşkun Özbucak

Gündem tekleştiriliyor

Bu içerik 1028 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin gündemini takip etmek zorlaştırıldı. İşçiden memura, üretici köylüden esnafa, emekliden esnafa, gençten kadına her kesin kendi sorunlarıyla boğuşurken televizyon gündemi kendilerince yönlendirerek asıl sorunların tartışılmasını engellemeye çalışıyorlar.
Bilinçli bir biçimde ‘FETÖ’, ‘YARGI’ konuları aylarca ve aynı kişilerin katılımı ile televizyon kanallarında tartışılıyor. Hem de yarışırcasına. Türkiye için önemli konular, tartışılmalı ama aynı insanlarla değil. AKP-CHP milletvekilleri ve onların taraftarı ‘hukukçular ve profesörler’ dışında kimse yok sanki. Aynı kişilerle aynı konular (araya yeni bir kişiyi sıkıştırarak) sürekli tartıştırılarak algı operasyonları başarıyla tamamlanıyor.
Eğitim sistemi altüst ediliyor, yetersiz olan laik eğitim tümden yok ediliyor, bilim ‘yasak’ kapsamına alınıyor. Bu tartışılmıyor.
Binlerce insan KHK’lerle açlığa terk edildi, haklarındaki iddialar kanıtlanamıyor ama mağduriyet devam ettiriliyor. Bu tartışılmıyor.
Her gün şehirlerde, dağlarda ölümler yaşanıyor. Gencecik insanların yaşam hakkı güvenceye alınmıyor. Bu tartışılmıyor.
Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Sanki ortalık sakinmiş gibi haber değeri bile olmuyor. Düşmanlıklar geliştiriliyor. Farklı düşüncelerin soruna yaklaşımları duyulmuyor. Bu da tartışılmıyor.
‘Kore’ tartışmaları kızıştırılıyor. Ortadoğu’daki savaşa Uzakdoğu eklenmek isteniyor. Nedenleri tartışılamıyor.
Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun ana gündemlerinden biri olan Kürt sorununu ayrıntılarla, farklı bakış açılarıyla tartıştırılmıyor. Asıp kesme açıklamaları havalarda uçuşuyor.
Çocuk işçilik almış başını gidiyor, iş cinayetleri olağanlaşmış. Tartıştırılmıyor.
Kadına yönelik şiddet, artıkça artı. Eğitimde kadını aşağılayan müfredat uygulamasına başlanıyor ama tartışılamıyor.
Taşeron işçilerin sıkıntısı en üst seviyede. Seçim sözü de olduğu halde, tartıştırılmıyor.
İşsizlik büyüyor, yoksulluk artıyor. Kamu emekçilerine, emeklilere ‘sadaka’ uygun görülüyor. Tartışılmıyor.
Tarım politikalarının geldiği aşama sonucu üretici köylü yoksullaşıyor. Tarımda da dışa bağımlılığımız artıyor. Ürüne, yabancı tekeller el koymaya başladı, tartışılmıyor. Fındıkta olduğu gibi tüm tarım alanındaki üretici köylü mağdur. Bir kez tartışma programı yapmanın gereği düşünülmüyor.
Eğitimde ve sağlıkta paran kadar hizmet dönemi başladı, tartışılamıyor.
Hakaretlerle, suçlamalarla; dış ilişkileri iç politikanın aracı olarak kullanmalarla asıl tartışılması gereken konular hasıraltı ediliyor. Holding televizyonlarının, gazetelerinin (havuz medya) işine gelen bu durum nedeniyle programlar, bilinçli olarak gündemi boğmaya, tekleştirmeye yönelik yapılıyor.
Sorgulamak gerekiyor tartışma programlarına neden aynı kişilerin sürekli davet edildiğini. Türkiye’nin ‘çok bilenleri’ bu, bir avuç insanmış gibi.
Algı operasyonu ve yönlendirme topyekun bir çaba ile devam ediyor.
Bu arada 12 Eylül’ün bitip bitmediği de tartışılabilse.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!