TEOG karşıtları
Coşkun Özbucak

TEOG karşıtları

Bu içerik 2845 kez okundu.
Reklam

Sağım solu sınav. Türkiye’de nedense sınav enflasyonu var. Okul, iş, kariyer… Sınav üstüne sınav. Ne kadar çok sınav varsa o kadar çok kalkınmış, gelişmiş oluyoruz sanki.

Sonunda bir sınavdan kurtuluyoruz. Küçük yaşta psikolojik sıkıntılarla karşı karşıya kalan çocuklarımıza müjde, TEOG kalkıyor. Ancak yöntem çok ilginç. Yılardır eğitimci sendikaları, eğitim uzmanları, veliler ve öğrenciler (partileri saymıyorum) yıllardır okullara giriş için sınavların kaldırılmasını talep ediyordu ama duyması gerekenler duymazlıktan geliyordu.

Öğretmen olarak görev yaparken Eğitim Sen Ordu Şube Başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bu süreyi çok iyi biliyorum. Sınavların öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu sürekli dilendirdik hatta düzenlenen ‘Demokratik Eğitim Kurultayları’ ile bunlar uzmanların değerlendirmeleriyle belge haline getirildi; hem ilgililerin hem de kamuoyunun bilgisine sunulmuştu. (Aynı çalışmalar şimdi de yapılıyor. Tüm eğitimci sendikalarının de bu konuda görüşleri var.) Yani TEOG gibi sınavların kaldırılmasının istenmesi yeni değil. Ama ülkenin yönetim biçimi gereği artık kararı bir kişi veriyor ve verilen kararın içi doldurulmaya çalışılıyor.

TEOG kaldırılmalı, hatta üniversite sınavları da kaldırılmalı ama karar bıçağın kesmesi gibi birdenbire uygulayarak değil. Altyapı hazır değil, yerine nasıl bir alternatif düşünüldüğü de belli değil. Ama emir verildi kaldırılacak!     Şimdi bir senaryo yazayım: Sınav kaldırıldığında onlarca çeşit olan liselere öğrenciler nasıl yerleşecek? Diploma notuna göre olsa uygun değil. İllerin, ilçelerin, köylerin not değerleri farklı. Her okul kendi sınavını yapsa, öğrenciler tüm sınavlara girebilecek mi? Sınavlar aynı an da olabilir. Örneğin 60 kontenjanı olan Ordu Fen Lisesi sınavına giren öğrenci yerleşemediyse ne olacak? Tüm okullar öğrencilerini ‘bağımsız’ sınavlarla almış olacakları için yerleşemeyen öğrencilere iki alternatif kalıyor. Birincisi özel okullar, ikincisi de imam hatip okulları. Yani TEOG kaldırılarak (altyapı hazırlanmadan) öğrenciler ya özel okulların müşterisi ya da zorunlu olarak imam hatipli olacaklar. Bu senaryomun filminin çekilme olanağı yok mu? Çok mu abartmış oluyorum?

Bu konuda daha çok tartışacağız. Tartışacağız ama yine bildiğini yapmak isteyecekler. Demokratik, bilimsel, laik eğitimin yanına parasız eğitimi de ısrarla vurgulamak gerekiyor.

**********

         Bugün Giresun’da ‘Fındık için adalet’ mitingi var. Kim fındık üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi için çaba harcıyorsa yanında olunmalı. Mitinge katılmak, kişiyi mitingi yapanların tekeline sokmaz. Yalnızca bir sorunun çözümü için birliktelik yapılmış olur. Ortak noktaları öne çıkarmadan farklılıklarımızı demokratik platformlarda tartışma olanağı da bulamayız. Şimdi fındık fiyatını yükseltmek için çıkan sesi büyütme göreviyle karşı karşıyayız.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!