Yeşili bol şehir Ordu
Coşkun Özbucak

Yeşili bol şehir Ordu

Bu içerik 2629 kez okundu.
Reklam

Büyük büyük iddialarla, büyük büyük paralarla ve büyük büyük övünmelerle başlatılan ve bitmeye bir dönemeçi kalan Botanik Park tarih oluyor. Şimdi yerine büyük büyük boyalarla süslenerek anlatılan ŞEHİR HASTANESİ yapılacak.
Şehir hastanelerinin ‘sağlığa zararlı’ olduğunu kanıtlandı. Değineceğim konu başka ama kısaca şunu da söyleyeyim: Şehir hastanesi yapılan yer devlet hastanesinin hemen yanı. Şehir hastanesi yapıldığında, (devlet hastanesinden abartılacak kadar büyük değil) devlet hastanesinin yıkılmasının nedeni de düşünülmeli. Hastaneye kimse karşı çıkamaz, karşı çıkılan devlet hizmetlerinin şirketlerin para kaynağı haline getirilmesi.
Şimdi asıl soruna gelelim. Orman ve Su işleri Bakanı yeni botanik park kazandırılabilir, demiş. Dikkat edilsin ‘kazandırılacak’ demiyor. Zaten yapmaya da niyetleri yok, çünkü Ordu’nun kendisi ‘botanik park’ gibi zaten. Bunu da nereden çıkarıyorsun, demeyin Bakanın açıklaması içinde bu var.
Bakın Orman ve Su İşleri Bakanı ne demiş: “Başka bir yere botanik park kazandırılabilir. Buraya çok daha muhteşem tabiat turizmi zengin turistlerin geleceği bir mekan için çalışma yapıyoruz. Merak etmeyin burası zaten yeşili bol, ormanlık alanı bol bir şehir. Biz bu alanların yerine bir tane değil belki de beş tane yeşil alan kazandıracağız.”
Siyah zeminleri ben yaptım, dikkat çeksin diye. Konuşma tamamen öylesine bir konuşma. Ordu zaten yeşili, ormanı bol bir yermiş. Yani park park diye ne çırpınıyorsunuz, demek istiyor. Bakan fındık bahçelerini ‘yeşillik’ olarak değerlendiriyor sanırım. Yeşil alan kavramı dağlar, tepeler için kullanılmaz. Şehir yaşamı içindeki yerini ele almak gerekir. Konuşmalarla gerçek göz ardı edilmeye çalışılıyor.
Botanik Park’a harcanan paranın hesabını kim verecek? Böyle bir şey olmaz da hastane yapacak şirkete bedava arsa vermenin bir adı da bu.
Ordu Altınordu’da sayılı yeşil alanlar vardı. Biri de karayolları arazisi idi. Giden Vali, dalına bile zarar verilmeyecek demişti. Ağaçlar kökünden yok edildi. Bu açıklamayı yapan Bakanı Boztepe’ye çıkarmadılar mı acaba? Şehirde yeşil alan olarak, stadyumun içindeki çimler kaldı!
Orman ve Su İşleri Bakanı yok edilen Botanik Park için de, bir tane değil, belki de beş tane yeşil alan kazandıracağız, diyor. Yine dikkat edilsin, ‘belki de’ diyor, kesinlik yok.
Karadeniz’in güzel ili Ordu’ya damla damla zehir veriliyor. Ölüm yavaş yavaş geliyor. Fark edildiğinde iş işten geçmiş olacak.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor