Deniz manzaralı otopark
Coşkun Özbucak

Deniz manzaralı otopark

Bu içerik 2702 kez okundu.
Reklam

Şehir yaşamında otoparklar önemli yer tutuyor. Otoparklar yetersizse sokak ve caddeler çekilmez oluyor. Şehirleri yaşanabilir yapanlar ‘cennetlik’ desek yanlış olmaz. Yeşil alan yaratmak, geniş ve hava akımına göre cadde ve sokakları çoğaltmak vb çalışmalar önemli. Otopark da bunlardan biri.

Ordu Büyükşehir Belediyesi binasının karşısındaki ‘dolgu alanı’ yeniden düzenleniyor. Hatta deniz dolgusu fazlasıyla büyütüldüğü için Atatürk’ün Ordu’ya giriş yaptığı iskele dolgu içinde kaldı. İskelenin altında su yerine taş ve toprak var! Belki de bilerek yapılıyor, kuşku duymamak elde değil ki.

Dolgu alanı çok genişledi. Dolgu yaparak alan kazanmayı ‘marifet’ sayanlar çoğalıyor. Bu alanla ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projesi var. Alanın büyük bölümü (yen dolgularla birlikte) otopark olarak kullanılacak.

Dolguyla alan kazanmayı tartışmak gerekir. Haydi, doldurdunuz; buranın nasıl kullanılacağı da önemli değil mi? Belediye var olan otoparkı büyütüyor. Yani ‘deniz manzaralı otopark’ yapıyor. Ayışığı Düğün Salonu yıkılınca buraya halkın kullanabileceği bir yer yapılır diye düşündüm ama yanılmışım. Arabalar denizi seyrederek sahiplerini bekleyecekler!

Otoparka karşı çıkılmaz. Cadde otoparklar kaldırılmalı; başka otoparklar çoğaltılarak şehirde nefes alabilmeliyiz. Ama deniz manzaralı otoparkla değil. (Eski biçim de çok kötüydü) Cumhuriyet Meydanı yapılırken de çok tartışıldı. Buraya çift katlı otopark yapılabilir, üzeri de meydan olabilir diye. İki kat fazla ise bir, bir buçuk katlı da yapılabilirdi.

Tüm bunlar yapılırken Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinden de bir ses çıkmıyor. Yapılan proje Meclis’te tartışılmıştır sanırım. Tartışılmadan, değerlendirmeden yapılıyorsa bu daha korkunç. İlk Adım Anıtı ve eski dolgu alanın çevresine yapılan dolguya tepki gösteren üye olmadı mı? Şu an makineler hızla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu dolgu son imar planında var mı yok mu bilmiyorum. Bu konuda Meclis üyeleri bilgi sahibidir.

Ordu’ya hizmeti kim istemez ama geleceğe yatırım olan hizmetler olsun. Ben yapılanları doğru bulmuyorum. Herkesin yaşanabilir şehir anlayışı farklıdır mutlaka. Şehir içinde deniz dolgusu büyüyor, otopark büyüyor ve deniz kenarında. Oysa deniz kenarı ‘nefes alma’ yerleri olmalı.

Bu arada sahil düzenlemesi de bitmek üzere. Projenin ilk planlamasıyla şu an yapılan arasında büyük fark var. Bunun nedeni de zamanında gösterilen tepki idi. Şimdi de ‘yeni’ dolgu ve proje var. Bakalım ne olacak? Süreç nasıl gelişecek?

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor