ŞİMDİ “SADECE DÜŞMANLARI DEĞİL MAKÜS TALİHİ YENME ZAMANI…”
Oğuz Selim Yazıcı

ŞİMDİ “SADECE DÜŞMANLARI DEĞİL MAKÜS TALİHİ YENME ZAMANI…”

Bu içerik 236 kez okundu.
Reklam

Her dönemin bir modası var. Birde bu modayı takip eden her dönem yakinen modacı sinekler. Bunlar duruma göre bağırırlar, güçten yana söverler sayarlar. Hatta gücü elinde bulunduran erkin aklında olmayan uç söylemleri bile bu sinek grubu yapar. Öyle bir hal oluşur ki yöneten erk yalanlar, haddini bil der, bu adamın bizimle bir alakası yok der. Adamın derdi ne yönetim, ne cumhuriyet, ne hürriyettir. Adamın bir ideolojisi de yoktur. Adam üç kuruşluk ihale peşindedir.
Bir türlü halkına yaranamayan bir cumhuriyetimiz var. Birde Cumhuriyetin kurucusu “Atatürk ve silah arkadaşları”. Sanki bu ülke güllük gülistanlıkmış, emperyalist devletler bu ülkenin her bir köşesini işgal etmemiş, ülkede okuryazar oranı % 100 e yakın seyreder vaziyette imiş, kadınlar her iş kolunda aktif, seçimler demokrasi düzenli bir şekilde yürürmüş, üniversiteler hemen her bölge eyaletinde varmış, … Da Cumhuriyet ve Atatürk gelmiş bu kadar mükemmel bir düzene müdahale edip yeni bir yönetim tarzı benimseyerek halkı mağdur etmiş. Sanki Erzurum’da Nene Hatun, Sütçü İmam, İsimsiz Efeler… Yalanmış. Sanki Çanakkale’de o mermiyi namluya süren Seyit Onbaşı bir hayal ürünüymüş…
Arkadaşım nedir cumhuriyetle derdin? Nedir Atatürk ve silah arkadaşlarıyla derdin. Seni emperyalist devletlerin zulmünden kurtardığı için mi kızıyorsun? Büyük anan rahat rahat dedeni doğurdu diye mi kızıyorsun? Yoksa okullara gidip kızı erkeği meslek sahibi olduğun, eğitim aldığın, eşin, işin, aşın olduğu için mi? Yoktan var edilen bir ülkenin evladı olmaktan gurur duyup, ülkenin kuruluş ve yenileşme çabalarının içinde var oluşu daha ileriye taşımak varken geçmişe çamur atmak niye? Cumhuriyet olmasa, demokrasi olmasa bu günkü mesleğinde, mevkiinde olacak mıydın? Sana devletin tüm nimetlerini sunan bir rejim, bir yönetimden daha ne istersin?
Kurtuluş Savaşını kazanmış, tüm gücü elinde toplamış bir insanın krallığını ilan edip adına hutbe okutabilecek durumdayken, Cumhuriyete yönelmesi, seçimlere yönelmesi, demokrasiye geçiş adına ikinci siyasi partiyi kendi eliyle kurdurması seni hiç mi etkilemez? Adı hiç anılmayan, yolda erkeksiz gezemeyen, okula gönderilmeyen kadına tüm özgürlükleri sunması, seçme-seçilme hakkının tanınması seni hiç mi etkilemez? Bu gün gerek özelde gerekse devlet dairelerinde erkekler ile eşit, aynı iş kolunda kadınlarımız, kadınlarımızı hiç mi etkilemez?
Suçladığın Atatürk ve Cumhuriyet midir? Yoksa Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti Atatürk’ten sonra yönetenlerin yaptığı yanlışlar mıdır? Bu gün konuşup yazabiliyorsak, düşüncelerimizi öyle ya da böyle seslendirebiliyorsak bunu bize altın tepsi içinde sunulan Cumhuriyet-Demokrasiye borçlu değil miyiz?
Geçmişle ve halkın gözünde kahramanlaşmış isimlerle uğraşmanın bir anlamı yok. Geçmiş geçmişte kaldı. Şimdi yeni bir şeyle söylemek zamanı azizim. Şimdi barış zamanı, şimdi kucaklaşma zamanı. Şimdi Büyük Atatürk’ün dediği gibi “Sadece Düşmanları Değil… Makûs Talihi Yenme Zamanı”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ