Ziraat odalarından önemli uyarı!

Ziraat odalarından önemli uyarı!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'daki ziraat odaları, fındık hasat döneminin sonuna gelinen bugünlerde üreticilere 'fındığınızı emanete bırakmayın' uyarısında bulundu.

 

"EMANETE FINDIK BIRAKMAYIN"

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin levant kalite 50 randıman fındığın kilosunu 16.50 TL açıklamasının ardından gözler serbest piyasaya çevrilirken, fiyatının yükselmesinin öncelikli şartının fındığın emanete verilmemesi olduğu belirtildi.

"Fındık fiyatını olumsuz etkiliyor"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Fındığı emanete vermenin fiyatları düşürdüğünü aktararak; "TMO, yeni sezonda piyasada olacak. Ancak serbest piyasa fiyatı da bizim için önemli.Serbest piyasada fiyatı yükseltmek de bizim elimizde. Kesinlikle emanete fındık bırakmamalıyız. Emanete fındık veren üreticiyle, elinde fındığı olan üreticinin fındığı arasında ister istemez bir fiyat farkı oluyor. Onun için ihtiyacımız varsa satalım, eğer ihtiyacımız yoksa da evimize bekletelim. Fındık fiyatının oluşmasında yaşanan sorunların başında emanet fındık sistemi gelmekte. Üreticiler hasadın ardından, tüccar ve sanayicilere fındıklarını bırakmakta, ücretini daha sonra almakta. Emanet ürün sistemi pazara fazla miktarda fındık inişi nedeniyle ister istemez fiyatı doğrudan etkilemekte. Bunun için ihtiyacımız kadar olan fındığı satıp, emaneti düşünmemeliyiz." dedi.

"İhtiyacımız kadar indirelim"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise, şunları kaydetti; "Bir sezon boyunca vermiş olduğunuz emeklerin karşılığını almak için hasatla beraber sezonun sonuna yaklaşıyorsunuz. emeğinizin karşılığını en iyi şekilde almak için siz fındık üreticileri olarak üzerinize düşen kendi uhdenizde olan küçük ama çok önemli kurallara ve uygulamalara dikkatinizi çekmek istiyorum. Fındığınızı kabuklu olarak harmanda iyice kurutunuz. Fındığınızı patoza verdikten sonra mümkünse bez örtü üzerinde kurutunuz. Fındık çeç halinde kururken içerisindeki teklemeyi, koruğu, çürüğü, kırık fındığı ve yabancı maddeleri  iyice seçiniz. Çünkü TMO’ya fındık verirken mağduriyet yaşamayasınız. Fındığınızı ihtiyacınızdan fazlasını pazara indirmeyiniz. İndirmeyiniz ki serbest piyasada araz-talep dengesi üretici lehine oluşsun ve fındığınızın değeri yükselsin. Yapılması gereken en önemli hususların en değerli olanı da fındığınızı emanete bırakmayın. Çünkü emanete bırakılan her kilo fındık cebinizden kaybolacak olan emeğinizin karşılığıdır. Her ortamda mücadele ettiğimiz tekelci firmanın da kazancına kazanç katacak, onların fındığımız üzerinde oynayacakları kirli oyunları daha güçlü olarak yapabilmelerine fırsat verecek bir sonuç doğuracaktır."

"Duyarlı olmalıyız"

Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın da; "TMO'nun bu yılda fındık alımı yapacak olmasına rağmen serbest piyasada bizleri memnun edecek fiyatın oluşması için emanete fındık verilmemesi önem arz etmektedir. Ayrıca emanete fındık vererek gerçek manada fındığa bağlı olarak geçimini sağlayan üreticilerimize de zarar vermiş olacaksınız. Siz değerli üreticilerimizin bu konuda duyarlı olmaları, tüm üreticilerimizin menfaatine olacaktır. Fındığınızı emanete vermeyin." şeklinde konuştu Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!