Zararına pazarlık!

Zararına pazarlık!
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Belediyesi’nin temizlik işi ile ilgili iddialar ve yolsuzluk tartışmaları devam ediyor.

Altınordu Belediyesi’nin temizlik işi ile ilgili seçimin hemen ardından Türkiye ve TBMM gündemine taşınan kurumu zarara uğratma iddiaları sürüyor.

Bu iddia ilk olarak CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel tarafından gündeme getirildi.  Adıgüzel, Altınordu çöp toplama hizmetinde mevcut firmanın süresinin 30 Eylül'de bittiğini hatırlatarak, belediye yönetiminin zamanında ihaleye çıkmayarak çöp işini pazarlık usulüyle, seçimleri finanse ettiğini iddia ettiği yandaş bir firmaya havale edilmesi ile ilgili duyumları olduğunu söylemişti.

İddialar gerçekleşmişti

Adıgüzel, çöp toplama araçlarının plakalarının dahi belli olduğunu öne sürerken, 21-B maddesine göre pazarlık usulü yapılacak olan işlemin şartnamesinde de mevcut durumdan farklı olarak, bu yandaş firmaya avantaj sağlayacak düzenlemeler yapıldığını iddia etmişti.

Adıgüzel’in bu iddialarının yanı sıra ihaleye 3 firmanın davet edileceği, yakıtın ödeme, araçların cinsine göre her şeyin belirli olduğunu belirtmiş, hemen peşinden firmanın hülle usulü değiştirileceği, araçların da bu firmaya hülle edileceği de çıkmıştı.

Adıgüzel’in bir başka iddiası da 7 Ekim’de yapılacak açık ihalenin iptal edileceği, bu pazarlık tezgahının sürdürülüp, seçimlerde finansör olan bu yandaş firmaya pazarlık ile rant sağlamaya devam edileceği şeklinde olmuştu ve dediği gibi ihale gününden bir gün önce iptal edilmişti.

Bu nasıl şeffaflık!

Bu iddialar ile bir ihale dönemi kapandı, “şeffaf ihale” duyurusu yapan Altınordu Belediyesi yönetimi süresi biten temizlik işi için yeniden pazarlığa çıktı. Çöp yeniden 4 aylık ihaleye çıktı. Aynı firmaya 2. Defa pazarlıklı verileceği öne sürülüyor. Çünkü ihale 4 aylık çıkıldığı için kimse bu kadar kısa süre için masraf yapmaz, bu işe girmez deniliyor.

Önceki firma konuyu yargıya taşıdı. Belediye yönetiminin inkar tazminatına düştüğü ve kurumu yaklaşık 6,5 milyon lira zarara uğratacakları öne sürülüyor.

Bir başka iddia da önceki firmanın yaptığı yargı başvurusunda yargı mensuplarının tespit alanına sokulmadığı, polis istenmesi durumunda ise belediye yönetimine yakın bir kişinin kendisini polis olarak tanıttığı, tutanağa imza atması istenmesi üzerine de imzalamayarak olay yerinden ayrıldığı ileri sürüldü.

İddiaya göre Ekim ayında yaptığı hak edişi, 10 Kasım'da yapmış. 10 Kasım'da da parasının tamamını almış. Alacaklı firmanın 6.5 milyon lirası ödenmezken, onun hemen ödenmesi kayırmacılığı da gösteriyor. Ordu'nun esnaflarının parasını hemen ödemezken, bu kişinin parası neden ödüyor.

 

Bir başka vahim iddia daha. İki tane belediye malı süpürge var. Bunlardan bir tanesi İveco süpürge makinesi. Ekim ayı içerisinde toplam 3 yada 4 gün çalışmış. Konteyner yıkama aracı Ekim'in sonunda geldi. Ancak Ekim faturaları bunların attığı teklifin aynısı. Burada bir oyun olduğu ileri sürülüyor

Pazarlıkla mevcut firmanın korunduğu çöp işinin bir kez daha 4 aylık ihaleye çıkmasının tartışmaları sürerken, ihale sonucu da şimdiden belli görünüyor. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!