istanbul escort

YUMURTA VE FASULYEDEN SONRA KİVİ DE MARKALAŞIYOR

YUMURTA VE FASULYEDEN SONRA KİVİ DE MARKALAŞIYOR
Bu içerik 0 kez okundu.

Aroması ve lezzetiyle diğer illerde üretilen kivilerden bir gömlek üstün olarak gösterilen Ordu kivisine coğrafi tescil almak için Türk Patent ve Marka Kurumuna kısa süre içerisinde başvuru yapılacağı belirtildi.

Ordu kivisinin markalaşması adına uzun süreden bu yana çalışmalar yapıldığına değinen Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar,  patent alınmasıyla beraber Ordu kivisinin değerinin daha da artacağını dile getirdi.

"Uzun süredir çalışılıyor"

Ordu kivisinin markalaşmasının önemli olduğuna değinen Uzunlar, şunları kaydetti; "Ordu kivisinin markalaşması adına Ordu Valiliği himayesinde Tarım ve Orman Müdürlüğü ile beraber Kivi Üreticileri Birliği olarak 2-3 yıldan bu yana bir çalışma yürütüyorduk. Daha önce de başvuruda bulunmuştuk. Ancak başvurumuz kabul görmemişti. Şuan bütün eksiklikler giderildi. Kısa süre içerisinde yeniden başvuru yapılacak. Sonrasında da Türk Patent ve Marka Kurumuna bir inceleme yapacak. Böylece kabul görülürse Ordu kivisi markalaşmış olacak."

"Markalaşma çok önemli"

Markalaşmanın Ordu kivisine her açıdan fayda sağlayacağını söyleyen Uzunlar; "Ordu kivisinin aroması çok iyi, raf ömrü uzun. Markalaşmasıyla beraber kivimizin değeri daha da artacak. Daha önce hep şifahen konuşuyorduk, şimdi belgelerle kivimizin kalitesi ortada olacak. Ayrıca Ordu kivisi için patent alınmasıyla kivi fiyatlarında da bir artış olacaktır." dedi.

"10 bin tonu geçmemiz lazım"

Ordu'da kivi üretimini artırmaları gerektiğini savunan Uzunlar; "Kivi üretimi için talep var. Daha çok kişi kivi üretmek istiyor. Kivimizin markalaşmasıyla beraber üretimi de artırmamız lazım. Bu yıl 7 bin 400 ton kivi üretimin gerçekleştirdik. Ordu'nun 10 bin ton kivi üretimini geçmemiz lazım. Çünkü Ordu'da kivi dikilebilecek çok bakir alan var. Bu alanlar değerlendirilerek kivi dikilmesi gerekiyor. Ben 20 yıl önce fındık bahçemi söküp kivi dikmiştim. Arazisi müsait olan herkes bu şekilde yapabilir." diye konuştu.

Öte yandan daha önce Ordu'da Akkuş Şeker Fasulyesi ve Yeşil Akkuş Yumurtası, Türk Patent Enstitüsü'nden marka tescil belgesi alarak markalaşmıştı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!