"YÖNETİCİ ATAMALARINDA MÜLAKAT KALDIRILMALI"

Bu içerik 0 kez okundu.

Türk Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş, yönetici atamalarında yazılı sınavın ardından mülakat yapılmasının, yönetici atamalarının adil, şeffaf yapılamamasına yol açtığını dile getirdi.

 

Daha önce mülakatlar yüzünden torpil listeleri oluşturulduğuna tanıklık ettiklerini söyleyen Okumuş, mülakat sistemindeki ısrara son verilmesi gerektiğini savundu.

"Hak gaspları oluyor"

Yıllardan bu yana Türk Eğitim Sen olarak yönetici atamalarında mülakatların kaldırılmasını istediklerini aktaran Okumuş; "2014 yılından bu yana yönetici atamalarında yazılı sınavın ardından mülakat yapılmaktadır. Bu durum yönetici atamalarının adil, şeffaf yapılamamasına yol açmaktadır. Zira geçmişteki mülakatlarda torpil listeleri oluşturulduğuna, liyakatli, ödüllü, ehil insanların değil; yandaşların görevlendirildiğine, mülakat komisyonlarının ciddi hak gasplarına yol açtığına tanıklık ettik. Sendikamız yıllardır yönetici atama mülakatlarının kaldırılmasını talep etmektedir. Bu talebimizi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da iletmiştik. Buna rağmen mülakat uygulaması ısrarla devam etmektedir. Bakanlık yönetici atama süreciyle birkaç ayda birkaç kez değişiklik yapsa da, mülakatı kaldırmamıştır." dedi.

"Liyakat sağlanmalı"

'Yönetici atamalarında mülakat tamamen kaldırılarak, görevlendirmeler sadece yazılı sınav sonucuna göre yapılmalıdır' diyen Okumuş, şunları kaydetti; "Öte yandan yönetici atamalarında liyakatin sağlanması yeni lise sistemi için de büyük bir ihtiyaçtır. Adaletli bir yönetici atama sistemi ile hem okullar sağlıklı yönetilebilir hem de öğretmenler adaletin tesis edildiği bir ortamda huzurla çalışabilir. Sonuçta bu sistemin uygulayıcıları öğretmenler olacaktır. Öğretmenlerimize gerekli değeri vererek, onlara motivasyonlarını artırıcı bir çalışma ortamı sunarak eğitimde niteliği artırabiliriz. Öğretmenlerimizin şevklerini kıran, çalışma barışını yok eden, kariyeri, liyakati yok sayan -mülakatla yönetici atama gibi- hiçbir uygulamaya izin verilmemelidir."

 Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!